Prímerie na Blízkom východe je blízko, podľa Bidena bude Izrael ochotný pozastaviť vojenské operácie počas ramadánu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joe Biden
Americký prezident Joe Biden v talkshow Setha Meyersa. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Americký prezident Joe Biden dúfa, že Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas dosiahnu dohodu o prímerí do začiatku budúceho týždňa. Takáto dohoda by umožnila prepustenie zostávajúcich rukojemníkov a zastavenie bojov v Pásme Gazy.

Šéf Bieleho domu pre pondelkové vysielanie televíznej relácie Late Night With Seth Meyers povedal, že jeho bezpečnostní poradcovia hovoria, že dosiahnutie dohody je blízko. „Sú blízko. Nie sú však zatiaľ hotoví. Dúfam, že do budúceho pondelka budeme mať prímerie,“ vyjadril sa.

Sviatok ramadán

Biden sa tiež vyjadril, že Izrael by bol ochotný pozastaviť svoje operácie voči Hamasu počas nadchádzajúceho moslimského pôstneho sviatku ramadán, ak by dosiahli dohodu o prepustení rukojemníkov, ktorých zadržiavajú militanti.

Blíži sa ramadán a Izraelčania sa dohodli, že sa nebudú zapájať do aktivít aj počas ramadánu, aby nám dali čas dostať všetkých rukojemníkov preč,“ povedal.

Rámcová dohoda

Vyjednávači z USA, Egypta a Kataru pracujú na rámcovej dohode, na základe ktorej by Hamas prepustil niektorých rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov a šesťtýždňový pokoj zbraní.

Počas dočasnej prestávky by pokračovali rokovania o prepustení zostávajúcich rukojemníkov. Ak by dohodu dosiahli v najbližších dňoch, dané časové rozmedzie bude zahŕňať aj ramadán, ktorý sa začína okolo 10. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe Biden
Firmy a inštitúcie Hamás