Izrael žiada od Hamasu prepustenie rukojemníkov do začiatku ramadánu, inak rozšíri vojenské operácie do Rafahu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izraelsko palestínsky konflikt
Reakcia palestínskeho muža na izraelské bombardovanie v meste Rafah v Pásme Gazy. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bývalý izraelský minister obrany Benny Ganc v nedeľu povedal, že izraelské sily rozšíria vojenské operácie do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, ak militantné hnutie Hamas neprepustí zadržiavaných rukojemníkov do začiatku moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Referuje o tom spravodajský web CNN. Ramadán tento rok trvá od 10. alebo 11. marca do 8. alebo 9. apríla.

Svet musí vedieť a vodcovia Hamasu musia vedieť, že ak naši rukojemníci nebudú počas ramadánu doma, boje budú pokračovať až do oblasti Rafahu. Urobíme to koordinovaným spôsobom a uľahčíme evakuáciu civilistov v rámci dialógu s našimi americkými a egyptskými partnermi, aby sme minimalizovali civilné obete. Tým, ktorí hovoria, že cena je príliš vysoká, hovorím veľmi jasne: Hamas má na výber – môže sa vzdať, prepustiť rukojemníkov a obyvatelia Pásma Gazy môžu oslavovať svätý mesiac ramadán,“ vyhlásil Ganc.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Súčasný izraelský minister obrany Joav Gallant v piatok uviedol, že Izrael „dôkladne plánuje“ vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, čo signalizuje odhodlanie pohnúť sa vpred napriek rastúcim medzinárodným obavám o bezpečnosť stoviek tisícov Palestínčanov, ktorí tam hľadajú útočisko.

Odhaduje sa, že v Rafahu sa tiesni asi 1,4 milióna Palestínčanov, čo je viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy, pričom väčšina z nich bola vysídlená v dôsledku bojov na inom území. Státisíce ľudí žijú v rozľahlých stanových táboroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benny GancJoav Gallant
Firmy a inštitúcie Hamás