Izrael dôkladne plánuje ofenzívu v meste Rafah, kde hľadá útočisko viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joav Gallant
Izraelský minister obrany Joav Gallant. Foto: archívne, Abir Sultan/Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Izraelský minister obrany Joav Gallant v piatok uviedol, že Izrael „dôkladne plánuje“ vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, čo signalizuje odhodlanie pohnúť sa vpred napriek rastúcim medzinárodným obavám o bezpečnosť stoviek tisícov Palestínčanov, ktorí tam hľadajú útočisko.

Operácia bez „dôveryhodného“ plánu

Americký prezident Joe Biden vyzval Izrael, aby neuskutočnil operáciu bez „dôveryhodného“ plánu na ochranu civilistov a namiesto toho sa zameral na prímerie, zatiaľ čo Egypt uviedol, že operácia by mohla ohroziť diplomatické vzťahy medzi krajinami. Mnoho ďalších svetových lídrov vydalo podobné znepokojivé správy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Odhaduje sa, že v Rafahu sa tiesni asi 1,4 milióna Palestínčanov, čo je viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy, pričom väčšina z nich bola vysídlená v dôsledku bojov na inom území. Státisíce ľudí žijú v rozľahlých stanových táboroch.

Gallant v piatok pre novinárov povedal, že Izrael spôsobil militantnému hnutiu Hamas ťažké straty a že Rafah je „ďalšou baštou Hamasu“, na ktorú sa Izrael plánuje zamerať.

Plán evakuácie civilistov

„Dôkladne plánujeme budúce operácie v Rafahu, ktorý je významnou baštou Hamasu,“ povedal Gallant. Odmietol však povedať, kedy by sa operácia mohla začať.

Izrael už skôr uviedol, že najskôr vypracuje plán na evakuáciu civilistov. Palestínčania a medzinárodné humanitárne agentúry tvrdia, že neexistuje žiadne bezpečné miesto, kam ísť, pričom Izrael tiež podniká útoky v oblastiach, kde predtým vyzval civilistov, aby tam vyhľadali úkryt, vrátane Rafahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joav GallantJoe Biden
Firmy a inštitúcie Hamás