Izraelský vojnový kabinet zasiahol spor medzi ministrom Gancom a premiérom Netanjahuom, dôvodom je Gancova cesta do USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Netanjahu, Ganc
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a minister Benny Ganc Foto: SITA/AP - koláž Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Izraelský vojnový kabinet čelí vnútornému sporu medzi premiérom a jedným z jeho ministrov. Minister Benny Ganc vycestoval do Spojených štátov bez povolenia premiéra Benjamina Netanjahua.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ten s ním podľa nemenovaného predstaviteľa z Netanjahuovej strany Likud viedol „tvrdý rozhovor“ o tejto ceste a povedal mu, že krajina má „len jedného premiéra“.

Ganc vycestoval do USA bez povolenia premiéra

Ganc, ktorý je centrista a pred vojnou bol politický rival premiéra, cestuje do USA v čase hlbokých nezhôd medzi Netanjahuom a americkým prezidentom Joeom Bidenom o tom, ako zmierniť utrpenie Palestínčanov v Pásme Gazy a vytvoriť povojnovú víziu pre enklávu.

Prioritám Spojených štátov v regióne čoraz viac bráni Netanjahuov kabinet, v ktorom dominujú ultranacionalisti. Gancova umiernenejšia strana občas pôsobí ako protiváha Netanjahuových krajne pravicových spojencov.

Účelov cesty do USA je viacero

Podľa ďalšieho izraelského predstaviteľa Ganc informoval Netanjahua o svojom úmysle vycestovať do USA a koordinovať s ním komunikáciu. Návšteva má posilniť vzťahy s Washingtonom, podporu pre pozemnú kampaň Izraela a úsilie o prepustenie izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Ganc by sa podľa jeho strany Národná jednota mal stretnúť s viceprezidentkou Kamalou Harris a poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin NetanjahuBenny GancJake SullivanJoe BidenKamala Harrisová