Slovensko je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou, tvrdí Blanár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Blanár
Minister zahraničia Juraj Blanár. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská republika je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou.

Na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku to uviedol šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD). Zároveň Lavrova informoval o postoji vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie

Slovensko odmieta návrh francúzskeho prezidenta

„Informoval som ho tiež o pozícii vlády Slovenskej republiky postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol Blanár.

Zároveň zdôraznil, že Slovensko jednoznačne odmietlo návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.

Situácia na Blízkom východe

Blanár v Turecku rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Palestínskeho štátu Rijádom Nadžíbom al-Malkím, pričom vyjadril hlbokú sústrasť nad tragickými dôsledkami incidentu v Pásme Gazy, pri ktorom bolo vo štvrtok usmrtených vyše 100 ľudí a ďalších viac ako 700 bolo zranených.

„Situácia na Blízkom východe je mimoriadne napätá a je potrebné dohodnúť prímerie a obnoviť mierový proces. S ministrom sme sa rozprávali aj o perspektívach dvojštátneho riešenia, ktoré Slovenská republika podporuje ako jediné udržateľné riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu,“ skonštatoval Banár.

Na treťom ročníku diplomatického fóra v tureckej Antalyi rokoval Blanár aj so zástupcami Turecka, Moldavska, Kazachstanu a Bosny a Hercegoviny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronJuraj BlanárRijád al-MalkíSergei Lavrov
Firmy a inštitúcie Európska úniaSMER-SD