Jourová žiadala od Šimkovičovej vysvetlenia ohľadom zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, zhodli sa na jednej veci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Věra Jourová
Česká eurokomisárka Věra Jourová. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Postavenie verejnoprávnych inštitúcií v Európe treba posilňovať. Zhodli sa na tom zástupcovia Ministerstva kultúry (MK) SR a podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová na štvrtkovom stretnutí.

Jourová žiadala od rezortu kultúry vysvetlenie k viacerým otázkam súvisiacich s novovznikajúcou Slovenskou televíziou a rozhlasom. Bližšie ju zaujímalo predovšetkým kreovanie Rady, detaily fungovania Etickej komisie, ale aj to, či je za zmenou zákona snaha vymeniť vedenie súčasnej RTVS. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) eurokomisárku ubezpečila, že všetky zmeny sú v súlade s platnou slovenskou aj európskou legislatívou.

Veľké množstvo pripomienok

Ministerstvo kultúry pri tvorbe finálnej podoby zákona zobralo do úvahy veľké množstvo pripomienok od rôznych subjektov vrátane opozičných politikov. Celkovo sme ich dostali 327,“ uviedla.

Zástupcovia rezortu Jourovej vysvetľovali aj to, prečo sa pri tvorbe zákona vydali cestou tvorby úplne nového zákona. Štátny tajomník MK SR Tibor Bernaťák zdôraznil, že pri tvorbe nového Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase vychádzali z Programového vyhlásenia vlády a zároveň v návrhu pracovali už aj s niektorými ustanoveniami Európskeho aktu o slobode médií.

Nevyvážené spravodajstvo

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala vyjadril názor, že súčasná RTVS sa odklonila od napĺňania svojej verejnoprávnej funkcie, ktorá jej vyplýva zo zákona. RTVS podľa neho rezignovala na profesionálne a vyvážené spravodajstvo.

Jourová zástupcov slovenského rezortu kultúry ubezpečila, že komisia z princípu nezasahuje do personálnych výmen na postoch vo verejnoprávnych inštitúciách v členských štátoch Európskej únie. Vyjadrila však svoje obavy v súvislosti s bojom proti dezinformáciám. Vysvetlila, že v tejto sfére majú verejnoprávne inštitúcie aj svoje povinnosti.

Akt o digitálnych službách

Ľudia majú právo sa slobodne a subjektívne vyjadrovať, ale verejnoprávne inštitúcie majú povinnosť subjektívne vyjadrenia korigovať,“ povedala podpredsedníčka Európskej komisie.

V závere diskusie bol témou aj Akt o digitálnych službách. Rezortu kultúry ponúkla svoje odporúčania, ako tento aktuálne vznikajúci inštitút správne uchopiť. Informoval o tom Odbor komunikácie MK SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš MachalaMartina ŠimkovičováTibor BernaťákVěra Jourová
Firmy a inštitúcie Európska úniaMK Ministerstvo kultúry SRRozhlas a televízia SlovenskaSNS Slovenská národná strana