Vraždu Kuciaka si objednal Kočner a Lipšic mal byť čerešnička na torte, vypovedal Andruskó

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 25. mája, 16:25

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v stredu v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho predvolal vypovedať odsúdeného Zoltána Andruskóa.

Ten si momentálne odpykáva 15-ročný trest väzenia za sprostredkovanie vraždy investigatívneho novinára, ku ktorému sa priznal. Andruskó je spolu s odsúdeným Miroslavom Marčekom stíhaný aj v prípade prípravy vrážd trojice prokurátorov.

Vypočutie odsúdeného Szabóa

Predsedníčka senátu Ružena Sabová v utorok 24. mája uviedla, že v prípade menovanej dvojice je trestné stíhanie v kauze prípravy vrážd prerušené.

Neskôr však povedala, že stíhanie opätovne pokračuje a vo veci orgány činné v trestnom konaní vypočuli odsúdeného Tomáša Szabóa. Ešte pred výsluchom svedka sa súd oboznamuje s rôznymi listinnými dôkazmi.

Andruskó pred súdom povedal, že od svojho zadržania vždy vypovedal, že objednávateľom vraždy Jána Kuciaka je Marian Kočner a sprostredkovateľkou je Alena Zsuzsová. „Nikdy som nepovedal, že by som sa mohol mýliť,“ uviedol svedok. Ako ďalej povedal, o priebehu samotnej vraždy vo Veľkej Mači vypovedal tak, ako to vedel od Tomáša Szabóa. „A nikdy som to ani nezmenil,“ skonštatoval.

Zsuzsovej často požičiaval peniaze

Zsuzsovú Andruskó podľa svojej výpovede poznal od roku 2010 a často jej požičiaval peniaze. Po vražde exprimátora Hurbanova Lászloá Basternáka sa jej však podľa vlastných slov začal báť (Zsuzsová bola v danej veci právoplatne odsúdená, pozn. SITA). Povedal tiež, že v roku 2017 ho oslovila s požiadavkou na vraždu prokurátora Maroša Žilinku za čiastku 70 000 eur. Andruskó podľa vlastných slov o tomto povedal svojmu kamarátovi v Maďarsku.

„Ale ten ma hneď poslal preč,“ povedal svedok s tým, že vec následne zadal Szabóovi a Marčekovi. Dôvodom mal byť strach, že dvojica ho zavraždí pre peniaze tak, ako to urobili s podnikateľom Petrom Molnárom. „Mal som takú myšlienku, že keď ich zamestnám, možno ma nezavraždia,“ uviedol.

Profesionálne sledovanie Kuciaka

Keďže Szabó a Marček vo veci nekonali a Zsuzsová na neho tlačila, obrátil sa Andruskó na svojho kamaráta Dušana Kr. Ten podľa neho Žilinku sledoval a raz mu zavolal, že ho vystopoval v Novom meste nad Váhom. Keď sa Dušan Kr. pýtal, či má objednávku vykonať, Andruskó podľa vlastných slov vec zrušil.

„Ja som vtedy povedal, nech sa nič nestane,“ vyhlásil s tým, že následne chcel Zsuzsovej vrátiť zálohu 20 000 eur. Tá ju však neprijala a v laptope mu ukázala údaje o Jánovi Kuciakovi s tým, že má byť zavraždený namiesto Žilinku. „Tam bolo profesionálne sledovanie pána Kuciaka,“ uviedol Andruskó. Údaje o novinárovi vrátane fotografií a adresy potom postúpil Szabóovi a Marčekovi.

Lipšic mal byť „čerešnička na torte“

Andruskó takisto uviedol, že popri Žilinkovi zadala Alena Zsuzsová aj objednávku na vraždu Daniela Lipšica. „Pán Lipšic mala byť ´čerešnička na torte´, ale nemala to byť priorita,“ povedal svedok.

Doplnil, že Alene Zsuzsová klamal, že objednávku rieši. Po vzatí Mariana Kočnera do väzby pre kauzu zmenky podľa neho od obžalovanej prišla aj objednávka na likvidáciu Petra Šufliarskeho, ktorý bol prvým námestníkom generálneho prokurátora.

Ak by totiž zomrel, na jeho miesto mohol podľa Zsuzsová nastúpiť René Vanek, s ktorým bola Alena Zsuzsová v kontakte. Od jeho nástupu si podľa svedka sľubovala prepustenie Kočnera. Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať vo štvrtok (26. mája).

Prejednanie obžaloby Kočnera a Zsuzsovej

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Kočnerovi a Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Obžalobe čelia ďalší

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicJán KuciakLadislav BašternákMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováMiroslav MarčekPeter PaludaPeter ŠufliarskyRené VanekRužena SabováTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR