Keňan Kipchoge prekonal v Berlíne svoje maximum a vytvoril nový svetový rekord v maratóne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eliud Kipchoge
Kenský bežec Eliud Kipchoge v cieli Berlínskeho maratónu. Foto: SITA/AP

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge zvíťazil na nedeľňajšom Berlínskom maratóne a zlepšil svoj vlastný svetový rekord.

Tridsaťsedemročný dvojnásobný olympijský víťaz zabehol čas 2:01:09 h a presne o 30 sekúnd prekonal doterajšie svoje aj historické maximum z rovnakého podujatia v roku 2018 (2:01:39 h).

Kipchoge začal vo vysokom tempe

Kipchoge v ideálnom počasí a s pomocou vodičov absolvoval polovicu trate za 59:51 min, na métu 30 km prišiel v čase 1:25:40 h. Preteky odštartoval vo vysokom tempe, 10 km zvládol za 28:23 min a 15 km za 42:32 min.

„Plánoval som ísť v prvej polovici rýchlo. Stále sa cítim fyzicky mladý, ale najdôležitejšie je, že mám čistú myseľ. Som šťastný, že som zlomil svetový rekord,“ priznal Kipchoge.

Druhého krajana Marka Korira zdolal takmer o päť minút, tretí skončil Etiópčan Tadu Abate. Jeho krajan Andamlak Belihu najdlhšie stíhal tempu víťaza, no napokon bol štvrtý (2:06:40 h).

Assefová vytvorila nový ženský rekord

Medzi ženami bola v metropole Nemecka najrýchlejšia Etiópčanka Tigist Assefová, ktorá dosiahla čas 2:15:37 h.

Vytvorila nový ženský rekord podujatia, svoj vlastný zlepšila o 18 minút a bol to historicky tretí najlepší ženský výkon v maratóne.

„Nebála som sa svojich súperiek, aj keď mali lepšie časy ako ja,“ uviedla Assefová, za ktorou sa umiestnili dve Keňanky.

Rosemary Wanjiru zabehla druhý najlepší čas histórie pri premiére na berlínskom podujatí (2:18:00 h), Tigist Abayechewová obsadila tretiu pozíciu (2:18:03 h).

Štartovalo viac bežcov než vlani

Na tohtoročnom Berlínskom maratóne sa zúčastnilo 45 527 bežcov zo 157 krajín, čo je takmer o polovicu viac ako pred rokom.

Vlani sa podujatie uskutočnilo v obmedzenom režime, súťažiť mohli len očkovaní, prekonaní alebo bežci s negatívnym PCR testom na COVID-19. V roku 2020 sa vôbec nekonalo pre pandémiu spomenutého ochorenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eliud KipchogeTigist Assefová