Kim Čong-un sa vyhráža, že severokórejská armáda v prípade provokácie celkom zničí USA a Južnú Kóreu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim Čong-un
Severokórejský líder Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Severokórejský vodca Kim Čong-un povedal, že jeho armáda by v prípade provokácie mala „celkom zničiť“ Spojené štáty a Južnú Kóreu.

Informovala o tom štátna tlačová agentúra KCNA, podľa ktorej to povedal na nedeľňajšom stretnutí s veliteľmi ozbrojených síl.

Smrtiaca rana

Kim na stretnutí povedal, že je naliehavé nabrúsiť „cenný meč“ na ochranu národnej bezpečnosti, čím zjavne odkazoval na severokórejský program jadrových zbraní.

Hovoril pritom o konfrontačných krokoch Spojených štátov a ďalších nepriateľských síl.

„Naša armáda by mala zasadiť smrtiacu ranu, aby ich celkom zničila mobilizáciou všetkých najtvrdších prostriedkov a možností bez váhania“, ak sa rozhodnú pre vojenskú konfrontáciu a provokácie proti Severnej Kórei, cituje Kima KCNA.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v pondelok vo svojom novoročnom príhovore povedal, že v reakcii na severokórejskú jadrovú hrozbu posilní kapacity armády pre preventívny útok, raketovú obranu a odvetné kroky.

„Kórejská republika buduje skutočný, trvalý mier prostredníctvom sily, nie podriadeného mieru, ktorý závisí od dobrej vôle protivníka,“ povedal Jun.

Agresívna rétorika

KCNA tiež informovala, že severokórejskí predstavitelia v pondelok rokovali o implementovaní nariadenia Kima o zrušení alebo reformách organizácií, ktoré majú na starosti vzťahy s Južnou Kóreou, aby sa zásadne zmenil princíp a smer boja Severu proti Juhu.

Zatiaľ nikto bezprostredne nevysvetlil, ako by to mohlo zmeniť medzikórejské vzťahy.

Pchjongjang v ostatných mesiacoch zintenzívnil svoju agresívnu rétoriku, ktorou reaguje na rozšírenie vojenských cvičení medzi USA a Južnou Kóreou.

Odborníci očakávajú, že Kim bude pokračovať v eskalácii rétoriky aj testov zbraní, pretože zrejme verí tomu, že zo zvýšeného napätia získa úľavy zo sankcií, ak by v novembrových amerických prezidentských voľbách vyhral Donald Trump.

Podľa expertov by tento rok mohli na hranici medzi Severom a Juhom vzniknúť menšie vojenské strety a Pchjongjang tiež zrejme otestuje medzikontinentálnu balistickú strelu a ďalšie významné nové zbrane.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jun Sok-jolKim Čong-un