Turbíny veterného parku Hagshaw Hill sa po 28 rokoch zastavili, dôvod je jednoduchý

Turbíny veterného parku Hagshaw Hill sa po 28 rokoch zastavili, dôvod je jednoduchý
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Jeden z najstarších veterných parkov v Škótsku má byť rozšírený, vďaka čomu bude vedieť vyrobiť niekoľkonásobne viac elektriny ako doteraz.

Škótsko je známe svojou krásnou prírodou a silnými vetrami, ktoré fúkajú cez jeho hory a údolia. A práve tieto vetry sú tým, čo dáva energiu jednej z najstarších veterných parkov v krajine. Po takmer troch desaťročiach prevádzky sa však na horizonte rysuje nová éra pre veterný park Hagshaw Hill.

Veterný park vyrobil doteraz vyše 890 MWh elektriny

Veterný park, ktorý bol pôvodne uvedený do prevádzky v roku 1995 s kapacitou 16 MW, bol dlho považovaný za jednu z hlavných veterných elektrární na Britských ostrovoch. Po 28 rokoch spoľahlivej služby, počas ktorej vyprodukoval  viac ako 890 MWh elektriny sa jeho turbíny na chvíľu zastavili. Avšak nie na dlho. Park sa chystá podstúpiť rozsiahlu rekonštrukciu.

Nové turbíny vyrobia päťnásobne viac elektriny

Pod rukami spoločnosti Scottish Power Renewables bude pôvodných 26 turbín, ktoré boli vysoké „len“ 30 metrov, nahradených 14 novými a výrazne vyššími zariadeniami ( 100 metrov). Napriek menšiemu počtu turbín sa očakáva, že výroba elektriny sa vďaka pokrokovým technológiám a dizajnu lopatiek zvýši až päťnásobne, čo zvyšuje efektívnosť využitia veternej energie.

Zásobáreň pre viac ako 60 000 domácností

Každá z nových turbín bude mať priemernú kapacitu približne 6 MW, čo znamená, že celková kapacita parku dosiahne úctyhodných 79 MW. To je dosť na to, aby zásobila elektrinou približne polovicu domácností v škótskej oblasti South Lanarkshire, čo konkrétne predstavuje viac ako 60 000 domácností.

Obyvatelia South Lanarkshire sa môžu tešiť na prvý prívod elektriny z obnoveného parku už v roku 2025. Plány spoločnosti sú zaujímavé – chce zabezpečiť inštaláciu všetkých nových turbín v nasledujúcom roku a hneď v priebehu začiatku roka 2025 ich zabezpečiť do plnej prevádzky.

Veterný park Hagshaw Hill je jasným príkladom toho, ako inovácie a technologické pokroky môžu vdýchnuť nový život do existujúcich zariadení a pomôcť krajine pokračovať na ceste k čistej a udržateľnej energetike pre budúce generácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom