Zníženie ochrany v národných parkoch či lov vlka aj medveďa. SNS už prejavila záujem o ministerstvá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rudolf Huliak
Poslanec Národnej rady SR (klub SNS) Rudolf Huliak. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimovládne organizácie a odborníci žiadajú v otvorenom liste od budúcich poslancov a ministrov ubezpečenie, že Slovensko nebude znižovať štandardy v ochrane prírody a klímy.

Otvorený list podpísalo 37 organizácií a takmer 60 vedcov a odborníkov, ktorí sa menovite sa obrátili na ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva. Okrem zachovania stavu demokracie na Slovensku žiadajú aktívnu obhajobu a presadzovanie hodnôt ochrany prírody a klímy. „Sú dôležité pre našich občanov a ku konkrétnym krokom nás tiež zaväzuje naše členstvo v EÚ,“ vyhlásili podpísaní v otvorenom liste.

Agresívne vyjadrenia voči ochranárom

„S touto výzvou prichádzame preto, že v politických stranách, ktoré majú najväčšiu šancu poskladať budúcu vládu, sú už teraz viacerí kandidáti na vysoké pozície na ministerstvách s veľmi problematickými názormi, vyjadreniami a minulosťou,“ uviedli podpísaní a ako príklad spomenuli Rudolfa Huliaka a Filipa Kuffu, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke SNS.

„Títo politici, ktorí už aktuálne aj prejavili záujem o ministerstvo životného prostredia a pôdohospodárstva, chcú napríklad zrušiť nové zonácie národných parkov, zmeniť ich celkový štatút na prírodné parky, a tým znížiť stupeň ochrany v nich. Zrušiť chcú aj zásahové tímy pre medveďa hnedého a chcú umožniť miestnym poľovníckym združeniam lov medveďov a vlkov,“ vysvetlili signatári otvoreného listu a doplnili, že obaja sú známi pre svoje agresívne vyjadrenia voči ochranárskej komunite a šírením hoaxov a konšpirácií.

Autori otvoreného listu veria, že posty ministrov obsadia bezúhonní ľudia s charakterovými predpokladmi, názormi a odbornosťou. „Spomínaní kandidáti sú z nášho pohľadu neprijateľní,“ píše sa v otvorenom liste.

Hoaxy, konšpirácie a klamstvá

Mimovládky a odborníci ďalej vysvetlili, že do roku 2030 bude mať Slovensko približne 14 miliárd eur na zníženie emisií národného hospodárstva, ochranu klímy a prírody.

Potrebujeme, aby sa tieto zdroje využili zmysluplne a sociálne citlivo, špecificky pri hľadaní rozumných riešení energetickej a dopravnej chudoby. To dokážu len ľudia, ktorí vedia odlíšiť fakty od hoaxov, konšpirácií a klamstiev,“ píše sa v liste s tým, že ako členská krajina máme v tomto zmysle aj viaceré medzinárodné záväzky, pričom už dnes sú voči Slovensku vedené viaceré konania pre porušenie európskej legislatívy. Ako podpísaní v liste vysvetlili, porušenie európskej legislatívy môže spôsobiť súdne spory s EÚ, vysoké pokuty či stratu eurofondov.

„Postupné zlepšovanie ochrany prírody a klímy je v súčasnosti vo svete všeobecne uznávaným štandardom. Kroky späť by neboli v záujme kvality života občanov Slovenska ani v ekonomickom záujme krajiny,“ napísali signatári v otvorenom liste a uzavreli s tým, že podľa vedcov má ľudstvo len niekoľko posledných rokov na odvrátenie katastrofy, a preto je potrebné sa práve ochranou ekosystémov pripravovať na neodvratné dôsledky klimatickej zmeny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip KuffaRudolf Huliak
Firmy a inštitúcie Európska úniaSNS Slovenská národná strana