Kluby odsúdili výtržnosti v Bratislave, v Ružomberku majú obavy z fanúšikov Levski Sofia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POLÍCIA: Bitka futbalových fanúšikov v Bratislave
Polícia počas zásahu po bitke a výtržnostiach zahraničných futbalových fanúšikov na Ventúrskej ulici v bratislavskom Starom Meste. Bratislava, 10. júl 2019. Foto: SITA/KR PZ Bratislava.

V uliciach bratislavského Starého Mesta to v stredajších večerných hodinách vyzeralo ako vo vojnovom filme.

Výsledkom hromadnej bitky futbalových fanúšikov, medzi ktorými boli podľa očitých svedkov podporovatelia poľskej Cracovie Krakov a bulharského Levski Sofia, bola približne stovka zatknutých, desiatky zranených a rozsiahle materiálne škody na terasách podnikov.

Práca polície je veľmi ťažká

Spomenuté kluby sa vo štvrtok predstavia na Slovensku v úvodných zápasoch 1. predkola Európskej ligy 2019/2020. Krakovské mužstvo nastúpi v Dunajskej Strede a tím z bulharskej metropoly odohrá zápas v Ružomberku.

„Odsudzujeme to, pretože toto nemá nič spoločné s futbalom ani so športom. Tento fenomén desaťročia ťaží celý futbal. UEFA, SFZ aj kluby robia maximum, aby sa zbavili takýchto fanúšikov, ktorí robia hanbu klubom a futbalu a odrádzajú slušných priaznivcov od toho, aby chodili na zápasy,“ uviedol pre agentúru SITA bezpečnostný manažér Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Peter France.

Práca polície je v takýchto prípadoch veľmi ťažká. „Vyžaduje si to veľa úsilia a skúseností. Ľudia, ktorí robia tieto výtržnosti, veľmi dobre ovládajú taktiku, ako sa pohybovať, ako sa stratiť v dave, komunikujú cez sociálne siete… Oni sa hľadajú, vedia, že cestujú a niekedy je ťažké zabrániť stretu dvoch skupín, ktoré sú schopné odbočiť aj 200 či 300 kilometrov a ísť ‚obkľukou‘ iba preto, aby sa s niekým stretli a pobili,“ doplnil.

UEFA veľmi prísne trestá kluby

Ako bezpečnostný manažér SFZ podotkol, že Európska futbalová únia (UEFA) veľmi prísne sankcionuje kluby, čo sa týka výtržností.

„Zároveň veľmi detailne monitoruje situáciu, a to nielen na štadióne, ale už počas presunu fanúšikov, tzn. od momentu, keď nasadnú do autobusov, či majú vstupenky na zápasy a podobne. Spolupráca s políciou je nevyhnutná, aj teraz, keď sa dvetisíc Poliakov presúva do Dunajskej Stredy, pretože je jasné, že to súvisí s futbalom. Pokiaľ mám dobré informácie, tak odvetný zápas medzi Ružomberkom a Levski sa bude hrať v Sofii za zatvorenými dverami. Bulhari dostali od UEFA trest, že najbližší domáci duel v pohárovej Európe musia odohrať bez divákov. Súvisí to práve s výtržnosťami, používaním pyrotechniky, prejavmi extrémizmu a rasizmu, ktorých sa podporovatelia Levski dopustili v uplynulej sezóne,“ poznamenal France.

Sankcie pre nespratníkov musia byť podľa neho veľmi tvrdé. „Musia pochopiť, že si nemôžu organizovať výjazdy na Slovensko, biť sa v meste a narúšať verejný poriadok. Zákrok v Bratislave bol veľmi ťažký, ale myslím si, že bol profesionálny. Toto musí odsúdiť celá spoločnosť, pretože je to jediná cesta, ako docieliť, aby sa to nezopakovalo,“ myslí si Peter France.

V Dunajskej Strede sú pripravení

Agentúra SITA oslovila aj zástupcov obidvoch slovenských klubov z Dunajskej Stredy a Ružomberka, ktoré budú mať vo štvrtok priamy kontakt s priaznivcami z Poľska, resp. Bulharska. Tak ako SFZ, aj tieto fortunaligové kluby ostro odsúdili udalosti v Bratislave, pričom problémov s fanúšikmi sa obávajú hlavne v Liptove.

„V Bratislave to boli pravdepodobne tí fanúšikovia Levski, ktorí dnes prídu k nám. Máme z toho obavy. Už dlhší čas máme informácie o priaznivcoch tohto klubu a adekvátne sa na to pripravujeme. Duel je vyhlásený za rizikový. Predaj vstupeniek do sektora hostí bol na konkrétne meno, pred zápasom bude veľmi prísna kontrola. Bulharom sme predali 450 lístkov, čo bude celý samostatný a oddelený sektor na štadióne. Máme však informácie, že k nám smeruje aj jedna skupinka fanúšikov do 80 ľudí bez lístkov,“ vyhlásil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva MFK Ružomberok Ľubomír Golis.

V Dunajskej Strede sú na prílev priaznivcov z Poľska pripravení. „Samozrejme, aj my odsudzujeme akékoľvek násilie. Naši fanúšikovia majú s tými z Krakova tzv. družbu, čiže nemali by vzniknúť žiadne problémy, pokiaľ sa do toho nezamieša nejaká tretia strana. Ako organizátor sme aj v spolupráci s políciou podnikli všetky potrebné kroky, aby sme dokázali zabezpečiť bezpečnosť divákov,“ povedal bezpečnostný manažér DAC Vojtech Czibor, ktorý potvrdil, že fanúšikovia zo Žitného ostrova chystajú s Krakovčanmi spoločnú choreografiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FC DAC 1904 Dunajská StredaLevski SofiaMFK RužomberokSFZ Slovenský futbalový zväz