Korčok je kandidát konfliktu, uviedol minister Tomáš. Podľa Michelka by mal Pellegrini prestať vajatať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Tomáš
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 24. marca, 13:50

Podpredseda strany Hlas-SD a minister práce Erik Tomáš nepovažuje výsledky prvého kola prezidentských volieb za prekvapenie, keďže predseda Hlasu Peter Pellegrini aj jeho súper Ivan Korčok boli považovaní za favoritov.

Uviedol to v relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). „Ľudia budú mať možnosť vyberať medzi dvomi veľmi rozdielnymi kandidátmi,“ skonštatoval na margo nasledujúceho druhého kola.

Korčok je kandidát konfliktu

Pellegriniho označil Tomáš za kandidáta pokoja a mieru, Korčoka zas za kandidáta konfliktu, obvinil ho, že by bol schopný zatiahnuť Slovensko do vojny. Ak ľudia chcú Pellegriniho za prezidenta, nemali by podľa podpredsedu Hlasu nič ponechať na náhodu.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Minister práce Erik Tomáš si nemyslí, že politika vlády a niektoré jej kroky sú príčinou volebného výsledku Petra Pellegriniho (predseda strany Hlas-SD a predseda parlamentu) v prvom kole prezidentských volieb. V druhom kole sa podľa Tomáša bude šéf Hlasu uchádzať o hlasy všetkých voličov.

Minister Tomáš tiež zdôraznil, že mocenské pomery v parlamente sa nemenia. Uviedol to v reakcii na to, či Hlas niečo ponúkne SNS výmenou za podporu Pellegriniho. (V minulosti totiž jestvovali náznaky, že národniari by mali v prípade úspešnej prezidentskej kandidatúry Pellegriniho záujem o otvorenie koaličnej zmluvy a prípadné prerozdelenie postov – pozn. SITA.)

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pellegrini by mal prestať vajatať

Poslanec za Slovenskú národnú stranu (SNS) Roman Michelko označil za nešťastné, že sa už pri kreovaní koaličnej dohody nedohodli aj na spoločnom prezidentskom kandidátovi, dodal, že je to veľké ponaučenie. Ak chce Pellegrini osloviť voličov ostatných koaličných subjektov, mal by sa podľa Michelka „konečne vymedziť a prestať vajatať“.

V prípade Štefana Harabina, ktorého podporil predseda SNS Andrej Danko, keď odstupoval z prezidentských volieb, bol podľa neho dosiahnutý očakávaný výsledok. Na margo prípadnej podpory SNS pre Pellegriniho v druhom kole Michelko zdôraznil, že očakávajú, že Pellegrini by mal byť úplne súčinný s vládnou koalíciou.

Dodal, že „sa nesmú opakovať také excesy, ako pri Trestnom zákone„, v rámci toho poukázal na priestor na diskusiu v parlamente a vystúpenia opozície k novelizácii trestných kódexov. Michelko tiež očakáva diskusiu na koaličnej rade ohľadom podpory Pellegriniho, mala by sa týkať aj postojov.

Politický chameleón

Poslanec za hnutie Slovensko Michal Šipoš sa vyjadril, že prekvapivo súhlasí s Michelkom v tom, že Pellegrini vajatá. „Peter Pellegrini je politický chameleón,“ vyjadril sa.

Poslanec parlamentu Michal Šipoš sa vyjadril, že demokraticky zmýšľajúci voliči by nemali zaspať na vavrínoch a v druhom kole by mali vziať rozum do hrsti.

„Ľudia na Slovensku by sa mali zmobilizovať a mali by ísť voliť,“ vyzval. Na margo prípadnej podpory Korčoka v druhom kole podľa neho bude rokovať predsedníctvo hnutia.

Nadstraníckosť prezidenta

Prezidentský úrad nie je ideologická funkcia,“ zareagoval Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska. Vyjadril sa, že súčasná prezidentka Zuzana Čaputová bola podľa neho nadstranícka a rovnaký postoj očakáva od Korčoka.

Uviedol, že výsledky prvého kola mu dávajú nádej, že predseda Smeru-SD Robert Fico i jeho kandidát Pellegrini sú poraziteľní.

Zdôraznil, že prezident by mal síce spolupracovať s vládou, no mal by zároveň chrániť aj ústavné princípy. „Myslím si, že šancu má vysokú,“ zhodnotil Korčokove šance na prezidentské kreslo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoErik TomášIvan KorčokMartin DubéciMichal ŠipošPeter PellegriniRobert FicoRoman MichelkoŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMatovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSMER-SDSNS Slovenská národná strana