Deň po voľbách: Korčokovo víťazstvo prekvapilo, Harabin nevylúčil opätovnú kandidatúru (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Korčok, Peter Pellegrini
Foto: SITA - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prvé kolo prezidentských volieb na Slovensku vyhral Ivan Korčok, ktorý získal 958 393 platných hlasov voličov, čo je 42,51 percenta. Do druhého kola, ktoré sa uskutoční 6. apríla, postúpil aj Peter Pellegrini. Predsedu parlamentu a lídra strany Hlas-SD podporilo 834 718 voličov, čo predstavuje 37,02 percenta.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Štefan Harabin má podporu 11,73 percenta voličov, Krisztián Forró 2,90 %, Igorovi Matovičovi odovzdalo hlas 2,18 percenta voličov. Ján Kubiš získal podporu 2,03 percenta oprávnených voličov, Patrika Dubovského zakrúžkovalo 0,71 % hlasujúcich, Mariana Kotlebu 0,56 % a Milana Náhlika 0,13 percenta voličov.

Volebná účasť dosiahla 51,91 %, čo znamená, že na voľbách sa zúčastnilo 2 265 656 voličov. V prvom kole prezidentských volieb tak bola účasť o viac ako tri percentuálne body vyššia ako v roku 2019, keď bola volebná účasť v prvom kole 48,74 percenta.

Čo povedali Ivan Korčok a Peter Pellegrini

Najvyššiu účasť zaznamenali v Bratislavskom kraji, konkrétne 61,37 percenta. Najnižšia bola, naopak, v Košickom kraji, konkrétne 44,14 percenta.

Na sumarizáciu a prezentáciu výsledkov volieb dohliadalo viac ako 650 pracovníkov štatistického úradu. Celý proces spracovania výsledkov trval tri hodiny a 59 minút, čo bolo v porovnaní s časom spracovávania z predchádzajúcich prezidentských volieb o temer hodinu rýchlejšie.

Podľa šéfa štátnej volebnej komisie Eduarda Burdu prijala komisia v priebehu volieb viaceré podnety, žiaden však nebol natoľko závažný, aby narušil priebeh hlasovania.

„Tie, ktoré sme vedeli vyriešiť okamžite, sme vyriešili okamžite,“ povedal s tým, že ďalšie podnety vybavujú postupne. Ako doplnil policajný prezident Ľubomír Solák, priebeh volieb hodnotí ako bezproblémový. „K závažnému narušeniu verejného poriadku nedošlo,“ skonštatoval.

Reakcie na 1. kolo prezidentských volieb na Slovensku 2024

  • online (minúta po minúte)

17:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť a aj v nasledujúcich dňoch prinesieme všetko dôležité, nielen v súvislosti s prezidentskými voľbami.

15:15 Ivan Korčok v nedeľu vystúpi na verejnom zhromaždení s názvom „Nedovoľme im ovládnuť všetko“, ktoré sa uskutoční o 18:00 na Námestí slobody v Bratislave. Spolu s Ivanom Korčokom vystúpi Eva Mosnáková, Anka Šišková a Matej Landl. Zhromaždenie bude moderovať Simona First a štátnu hymnu Slovenskej republiky zaspieva Zuzana Mikulcová.

Zhromaždenia sa uskutočnia aj v ďalších mestách, a to v Košiciach, na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, v pondelok 25. marca o 18:00, v Banskej Bystrici, na Námestí slobody pri hoteli Lux, v utorok 26. marca o 17:00 a v Žiline, na Námestí Andreja Hlinku, v stredu 27. marca o 17:00.

KORČOK: Nedovoľme im ovládnuť celý štát
Občiansky kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok (uprostred) počas zhromaždenia organizovaného Ivanom Korčokom pod názvom „Nedovoľme im ovládnuť celý štát“ na Námestí Slobody v Bratislave. Bratislava, 19. marec 2024. Foto: SITA/Milan Illík.

14:59 Výsledok prvého kola prezidentských volieb vysiela tri dôležité odkazy, a to ako na Slovensko, tak aj do sveta. Pre agentúru SITA to skonštatoval politológ Alexander Onufrák z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šaférika v Košiciach.

14:50 Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) verí, že v druhom kole sa voliči maďarskej národnosti priklonia na stranu Ivana Korčoka.

Ako povedala, Strana maďarskej koalície zohrala dôležitú rolu pri porážke Vladimíra Mečiara a dúfa, že aj v tomto dôležitom momente sa Maďari postavia na správnu stranu.

Rozdiel medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim je podľa poslankyne ten, že „pri Petrovi Pellegrinim je úplne jedno, čo hovorí, lebo on zmení názor podľa toho, ako sa mu to práve hodí, zatiaľčo Korčok zostáva vo svojich postojoch konzistentný“.

Ako povedala, pred parlamentnými voľbami sama odmietala vylúčiť Hlas-SD z povolebnej spolupráce, pretože jej bolo sympatické, že Pellegrini sa dokázal odstrihnúť od Fica.

„Ale realita je taká, že dnes s ním sedí za jedným stolom, zvyšuje platy členom vlády. To, čo rozpráva Peter Pellegrini, dnes nie je podstatné. Bola nejaká doba, keď Hlas mal šancu dokázal, že sa odstrihol od pupočnej šnúry Smeru, ale to tak už nie je, dnes robí pre Smer špinavú robotu,“ skonštatovala.

SAS: Odvolanie predsedníčky zdravotníckeho výboru
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Jana Bittó Cigániková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

14:47 Poslankyňa za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Martina Holečková očakáva, že kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb bude plná dezinformácií namierených voči kandidátovi Ivanovi Korčokovi

„Ivan Korčok jasne povedal, že nie je za vyslanie vojakov na Ukrajinu a navyše, o vyslaní vojakov nerozhoduje prezident, ale vláda a následne parlament. Nestrašme už ľudí na Slovensku, táto téma proste neexistuje a je to niečo, čo je vyfabulované,“ uviedla Holečková.

Dodala, že Pellegrini často mení svoje postoje, a to preto, aby uspokojil Roberta Fica. „A to nie je dobré pre Slovensko. Nemôžeme mať v prezidentskom paláci človeka, ktorý nie je slobodný,“ povedala.

14:33 Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) informovala na sociálnej sieti, že obaja prezidentskí kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini sú blízko pod finančným limitom pol milióna eur, ktorý nesmú prekročiť počas platenej kampane. TIS sa obáva, že vďaka tomu môžu ešte viac zosilnieť špinavé praktiky, aké sa diali už aj doteraz.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:04 Jasným favoritom odsúdených vo väzniciach v Leopoldove a v Hrnčiarovciach nad Parnou v prvom kole prezidentských volieb bol Peter Pellegrini. V Leopoldove získal medzi odsúdenými 218 hlasov, čo je 81,95 percent, v Hrnčiarovciach nad Parnou 182 hlasov, teda 70 percent. V Leopoldove odovzdalo svoj hlas v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody 265 voličov, v Hrnčiarovciach nad Parnou 260 voličov.

Druhú priečku v oboch ústavoch obsadil Štefan Harabin, v Leopoldove ho volilo 10,52 percenta väzňov, v Hrnčiarovciach nad Parnou 20 percent. Až na tretej priečke v Leopoldove aj v Hrnčiarovciach nad Parnou skončil Ivan Korčok.

Peter Pellegrini vyhral prvé kolo volieb aj v meste Leopoldov, kde boli spolu štyri volebné okrsky, ako aj v Hrnčiarovciach nad Parnou, kde boli zriadené tri okrsky. Väznice mali vytvorené samostatné okrsky, tie však nemali sídlo priamo v ústavoch, ale volebné komisie prišli za odsúdenými.

VOĽBY: Volebná komisia odchádza do väznice
Jedna z volebných komisií v Hrnčiarovciach nad Parnou odchádza aj s volebnými schránkami do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v rámci 1. kola prezidentských volieb 2024. Hrnčiarovce nad Parnou, 23. marec 2024. Foto: SITA/Pavol Machovič.

13:50 Peter Pellegrini nebude prezidentom bez Slovenskej národnej strany (SNS) a národného voliča. Povedal to poslanec parlamentu za SNS Rudolf Huliak v relácii TV Markíza Na telo. Jeho prípadná oficiálna podpora zo strany SNS je podľa neho na pováženie, „pretože teraz sa stáva to, že ideme voliť menšie zlo v rámci SNS“.

Zároveň nechcel povedať, ako bude on osobne voliť v druhom kole prezidentských volieb. „Po koaličných rokovaniach budeme múdrejší. Nechceme nič požadovať, chceme sa len rozprávať,“ povedal Huliak.

Dodal, že SNS bude od Pellegriniho žiadať jasné vyhranenie sa, že bude v prvom rade proslovenský a pronárodný prezident a bude obhajovať záujmy všetkých Slovákov. Dodal, že SNS veľmi mrzí, že Štefan Harabin nepostúpil do druhého kola. „Neviem, kde to zlyhalo,“ skonštatoval.

VOĽBY: Volebná noc Štefana Harabina
Predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolf Huliak (uprostred) počas volebnej noci občianskeho kandidáta na prezidenta SR Štefana Harabina v Palmyra Clube v rámci 1. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 23. marec 2024. Foto: SITA/Jana Birošová

12:47 Poslanec parlamentu Michal Šipoš (hnutie Slovensko) sa vyjadril, že demokraticky zmýšľajúci voliči by nemali zaspať na vavrínoch a v druhom kole by mali vziať rozum do hrsti. „Ľudia na Slovensku by sa mali zmobilizovať a mali by ísť voliť,“ vyzval.

12:45 Poslanec Martin Dubéci (Progresívne Slovensko) uviedol, že výsledky prvého kola mu dávajú nádej, že predseda Smeru-SD Robert Fico i jeho kandidát Pellegrini sú poraziteľní. Zdôraznil, že prezident by mal síce spolupracovať s vládou, no mal by zároveň chrániť aj ústavné princípy. „Myslím si, že šancu má vysokú,“ zhodnotil Korčokove šance na prezidentské kreslo.

12:43 Poslanec za Slovenskú národnú stranu (SNS) Roman Michelko označil za nešťastné, že sa už pri kreovaní koaličnej dohody nedohodli aj na spoločnom prezidentskom kandidátovi, dodal, že je to veľké ponaučenie.

Ak chce Pellegrini osloviť voličov ostatných koaličných subjektov, mal by sa podľa Michelka „konečne vymedziť a prestať vajatať“. V prípade Štefana Harabina, ktorého podporil predseda SNS Andrej Danko, keď odstupoval z prezidentských volieb, bol podľa neho dosiahnutý očakávaný výsledok.

12:41 Podpredseda strany Hlas-SD a minister práce Erik Tomáš nepovažuje výsledky prvého kola prezidentských volieb za prekvapenie, keďže predseda Hlasu Peter Pellegrini aj jeho súper Ivan Korčok boli považovaní za favoritov. Uviedol to v relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

„Ľudia budú mať možnosť vyberať medzi dvomi veľmi rozdielnymi kandidátmi,“ skonštatoval na margo nasledujúceho druhého kola. Pellegriniho označil Tomáš za kandidáta pokoja a mieru, Korčoka zas za kandidáta konfliktu, obvinil ho, že by bol schopný zatiahnuť Slovensko do vojny. Ak ľudia chcú Pellegriniho za prezidenta, nemali by podľa podpredsedu Hlasu nič ponechať na náhodu.

12:20 Ivan Korčok sa stretne s neúspešnými kandidátmi z prvého kola Jánom Kubišom, Patrikom Dubovským, Krisztianom Forróm a Igorom Matovičom.

Hovoriť s nimi chce o podpore pred druhým kolom. Od polnoci už so všetkými štyrmi hovoril, uviedol v televízii JOJ 24.

Ivan Korčok
Kandidát na prezidenta a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Foto: SITA/AP.

12:13 Nasledujúce dva týždne Slovensko pocíti výraznú dezinformačnú kampaň voči kandidátovi na prezidenta Ivanovi Korčokovi. Uviedol to predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling v diskusnej relácii TA3 V politike.

„Budeme musieť obhajovať naozaj veľa vecí, vysvetľovať veľa vecí a kriticky rozmýšľať,“ uviedol predseda SaS s tým, že koalícii ide o všetko. „Chcú dostať Petra Pellegriniho (Hlas-SD) do paláca a nebudú sa štítiť ničoho,“ vyhlásil Gröhling. Dodal, že jednou z takýchto dezinformácií bude napríklad posielanie vojakov na Ukrajinu, o čom prezident ani nerozhoduje.

12:06 Slovenská národná strana oceňuje výsledok Štefana Harabina v prvom kole prezidentských volieb. Národniari zároveň vyjadrili presvedčenie, že Pellegrini bez toho, aby si uvedomil potrebu tvrdého politického boja, len veľmi ťažko uspeje v súboji s Ivanom Korčokom.

11:58  Víťazstvo Ivana Korčoka v druhom kole slovenských prezidentských volieb by podľa českých politológov bolo oslabením slovenského premiéra Roberta Fica.

„Ak by vyhral Korčok, bol by to obrovský odkaz voličov,“ povedal pre český portál Novinky.cz politológ Pavel Šaradin z Masarykovej univerzity v Brne v súvislosti s tým, že v prvom kole volieb zvíťazil Korčok.

11:32 Polícia počas prvého kola prezidentských volieb nezaznamenala vážne narušenie verejného poriadku ani priebehu volieb, skonštatoval prezident Policajného zboru Ľubomír Solák. Podľa Soláka boli policajti pripravení na zaisťovanie pokoja, ochrany verejného poriadku a nerušeného priebehu volieb. Prijaté bezpečnostné opatrenia vyhodnotil ako dostačujúce na predchádzanie narušenia verejného poriadku.

„V týchto dňoch sme na celom Slovensku prijali niekoľko podnetov, ktoré smerovali k prípadom narušenia prípravy a priebehu volieb,“ informoval Solák. Doplnil, že niektoré boli po prešetrení vyhodnotené ako neopodstatnené, iné boli vyšetrené na mieste a niektoré sú v štádiu preverovania príslušnými útvarmi polície.

„Nepodcenili sme prípravu, preto už pred samotnými voľbami sme zvýšili počty policajtov v teréne. Policajti boli v plnom nasadení nielen pred voľbami a počas volebného dňa, ale zostali v teréne aj po zatvorení volebných miestností. Teraz už môžem prezradiť, že nerušenú prípravu, priebeh a konanie volieb zabezpečovalo viac ako 5 200 príslušníkov a príslušníčok Policajného zboru,“ uviedol Solák.

Na plnení úloh sa podieľala dopravná, poriadková i kriminálna polícia, a tiež príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Na poriadok dohliadli ako motorizované, tak i pešie hliadky a pripravené boli aj špeciálne policajné útvary a pyrotechnici, no počas volieb zasahovať nemuseli.

11:13 Neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin spochybňuje Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Je podľa neho nezákonné a neštandardné, aby by bol v dvoch okrskoch personálny problém a štátna volebná komisia predĺžila volebný proces na celom Slovensku. Harabin to konštatoval v rozhovore pre televíziu TA3.

„Pri normálnom racionálnom zákonom postupe mali predĺžiť možnosť voliť len v týchto dvoch okrskoch,“ uviedol Harabin. Ďalšia vec, ktorá je podľa neho absolútne v rozpore so všetkým, je, že dvaja kandidáti sa vzdali a v zozname neboli vyškrtnutí. „Štvrtok a piatok mali volebné komisie povinnosť ich vyškrtnúť, aby nedošlo k tomu, že niektorí volili aj už nekandidujúceho Andreja Danka a Róberta Šveca,“ dodal Harabin.

11:09 Prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi sa podarilo na poslednú chvíľu zmobilizovať a získať vo svoj prospech časť nerozhodnutých voličov, ktorých prieskumy nezachycovali. Pre agentúru SITA to povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Politológ Grigorij Mesežnikov
Grigorij Mesežnikov. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

11:06 Politológ Miroslav Řádek z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v relácii Volebné ráno na RTVS :24 poznamenal, že Peter Pellegrini potrebuje viesť kontaktnú kampaň v teréne. Zároveň poukázal na to, že Pellegrini je kandidát vládnych strán, ktoré majú svoje regionálne štruktúry a tie sa zrejme budú musieť tiež zmobilizovať, aby mu s touto kontaktnou kampaňou v menších mestách a obciach mohli pomôcť.

Pri Ivanovi Korčokovi si Řádek myslí, že by sa popri svojej kampani mohol obrátiť aj na zahraničie. Takýmto krokom by „pripomenul svoju zahranično-politickú akceptáciu“, keďže slovenské prezidentské voľby sú pod drobnohľadom zahraničia. „Predpokladám, že všetky tieto aspekty, aj regióny, aj komunálna aj zahraničná politika budú všetko veci, ktoré budú mať svoju váhu,“ skonštatoval Řádek.

10:46 Odborník na marketing Pavol Minár pre Volebné ráno na RTVS :24 povedal, že pred druhým kolom volieb očakáva ostrejšiu kampaň. Kandidátom už podľa neho neostáva nič iné než, „aby išli po sebe“. Korčok by mal podľa neho intenzívne pracovať s jeho náskokom v prvom kole volieb a využiť to vo svoj prospech, pričom zrejme využije aj osobnejšie útoky na svojho oponenta, ako napríklad, že neplní sľuby. Pellegrini asi bude pracovať s konceptom hrozby, „že môže prísť liberalizmus, progresivizmus, bruselizmus“, čo by mohlo osloviť voličov neúspešných kandidátov a niektorých nevoličov.

10:33 Bývalý prezident Ivan Gašparovič je toho názoru, že by mal do kampane aktívne vstúpiť aj predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), keďže je koaličným partnerom Pellegriniho. Nesúhlasí tiež so stratégiou Korčoka, že prezident by mal byť protiváhou vlády. „Korčok nemôže vytvoriť atmosféru pokoja, ak bude postupovať tak, že nebude komunikovať s Ficom alebo s ministrom zahraničných vecí. To proste nejde,“ uzavrel Gašparovič.

10:22 Podľa šéfa štátnej volebnej komisie Eduarda Burdu prijala komisia v priebehu volieb viaceré podnety, žiaden však nebol natoľko závažný, aby narušil priebeh hlasovania. „Tie, ktoré sme vedeli vyriešiť okamžite, sme vyriešili okamžite,“ povedal s tým, že ďalšie podnety vybavujú postupne. Ako doplnil policajný prezident Ľubomír Solák, priebeh volieb hodnotí ako bezproblémový. „K závažnému narušeniu verejného poriadku nedošlo,“ skonštatoval.

10:04 Tlačová konferencia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán (vyhlásenie výsledkov 1. kola)

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:46 Reakcia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na výsledky prvého kola prezidentských volieb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:34 Výsledok prvého kola prezidentských volieb je prekvapujúci, zhodli sa odborníci.

Ako v relácii Volebné ráno na RTVS :24 poznamenal politológ Miroslav Řádek z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, prieskumy naznačovali tesný súboj, no rozdiel viac ako 120-tisíc hlasov medzi víťazom prvého kola Ivanom Korčokom a druhým Petrom Pellegrinim je „slušný náskok“.

Podľa analytika agentúry MEDIAN SK Michala Misloviča zrejme zohrali rolu potenciálni voliči neúspešných kandidátov ako Igor Matovič alebo Ján Kubiš, ktorí sa v posledných dňoch pred voľbami rozhodli dať hlas Korčokovi ako úspešnejšiemu kandidátovi.

Řádek očakáva, že nadchádzajúce dva týždne pred druhým kolom prezidentským volieb budú intenzívnejšie ako kampaň pred prvým kolom, pričom by mali rezonovať vážnejšie témy, v ktorých sa budú chcieť kandidáti odlíšiť.

9:20 Ministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že sa v rámci kampane pred druhým kolom pokúsia osloviť i voličstvo neúspešných kandidátov z prvého kola. „My si vieme predstaviť, že zachováme tú úroveň kampane, ktorú Peter Pellegrini robil,“ poznamenala a zdôraznila, že strana Hlas sa i pred parlamentnými voľbami i teraz počas prezidentskej kampane Pellegriniho usilovala súperov presvedčiť argumentmi a usilovala sa o profesionálnu kampaň na úrovni. „Nikdy sme sa nesnažili nejak dramaticky útočiť a ísť do nejakého extrému,“ uviedla.

9:09 Pomerne presvedčivé víťazstvo Ivana Korčoka v prvom kole volieb možno niekoho prekvapilo, ale neznamená, že bude novým prezidentom.

9:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) s reakciami na výsledky sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičIvan KorčokJán KubišKrisztián ForróMarian KotlebaPatrik DubovskýPeter NáhlikPeter PellegriniŠtefan Harabin