Výrazný náskok dáva Korčokovi šancu na úspech v druhom kole, podľa politológa však bude záležať na viacerých faktoroch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Politológ Grigorij Mesežnikov
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi sa podarilo na poslednú chvíľu zmobilizovať a získať vo svoj prospech časť nerozhodnutých voličov, ktorých prieskumy nezachycovali. Pre agentúru SITA to povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Výrazný náskok

Prieskumy síce favorizovali Petra Pellegriniho (Hlas-SD), nakoniec však v prvom kole volieb zvíťazil Ivan Korčok s výrazným náskokom 5,5 percenta.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

„Na to, že Peter Pellegrini mal podporu dvoch silných vládnych strán, je to pre Korčoka veľmi dobrý výsledok a dáva mu to nádej na celkové víťazstvo. Osloviť však musí ďalších voličov, jednak tých, ktorí volili v prvom kole iného kandidáta a tiež tých, ktorí sa na prvom kole nezúčastnili,“ uviedol Mesežnikov.

Pellegrinimu by zas mohla pomôcť mobilizácia nacionalisticky orientovaných a antisystémových voličov, ktorí volili Štefana Harabina. Politológ očakáva, že mobilizovať ich bude premiér Robert Fico (Smer-SD).

Vysoká účasť vo voľbách

Účasť vo voľbách bola vysoká, dosiahla až 51,8 percenta. Od roku 1999 nebola v žiadnom kole prezidentských volieb takáto vysoká účasť. Ivan Korčok aj Peter Pellegrini dokázali získať toľko voličov ako žiadny iný kandidát v prvom kole od volieb v roku 1999.

„Je to tým, že tieto voľby majú plebiscitárny charakter, voliči sa rozdelili podľa vzťahu k tomu, čo sa odohráva v tejto krajine a už aj prvé kolo prezidentských volieb bolo vlastne hlasovaním o tejto vláde a voliči k nej vyjadrovali svoj negatívny alebo pozitívny vzťah,“ hovorí politológ.

Až takmer 80 percent všetkých hlasov v prospech dvoch kandidátov svedčí o tom, že tieto prezidentské voľby sú istým referendom. Viac voličov ako v predchádzajúcich voľbách sa podľa Mesežnikova mobilizovalo aj na základe toho, čo sa aktuálne odohráva v spoločnosti.

„Do istej miery zaúčinkovalo aj to, že ľudia, ktorí boli sklamaní a frustrovaní z výsledkov parlamentných volieb, teraz dostali príležitosť dať to najavo podporou Ivana Korčoka,“ povedal.

Podpora neúspešných kandidátov

Korčokovi by mohlo v druhom kole pomôcť, ak by mu verejne vyslovili podporu neúspešní kandidáti, ako napríklad Krisztián Forró, Igor Matovič, Ján Kubiš a Patrik Dubovský, je však ťažké predikovať, či to urobia.

„Druhá vec je, že väzby voličov na týchto kandidátov nemusia byť také silné, že poslúchnu ich prípadné odporúčanie. Napríklad Ján Kubiš prvýkrát kandiduje v takejto pozícii, takže tam nejaká silná väzba medzi ním a jeho voličmi nie je,“ podotkol politológ.

U Forróa je to podľa neho iné, pretože je šéfom strany, ktorá zastupuje záujmy maďarskej menšiny.

„Podľa toho, čo vieme z prieskumov, sa dá očakávať podpora voličov maďarskej národnosti skôr v prospech Ivana Korčoka, napriek tomu, že Forró sa niekoľkokrát vyjadril, že si nevie predstaviť podporu Korčoka. Mnohí voliči maďarskej národnosti však vychádzajú zo svojich hodnotových preferencií, a to je prozápadná orientácia a demokracia, takže si myslím, že väčší počet voličov z južného Slovenska môže podporiť Ivana Korčoka,“ poukázal Mesežnikov.

V prípade historika Patrika Dubovského si myslí, že jeho skromný výsledok 0,7 percenta neznamená, že nie je schopný osloviť ďalších konzervatívne orientovaných voličov váhajúcich v prvom kole, aby podporili v druhom kole Korčoka.

Voliči Harabina

Dôležitú rolu zohrá aj to, či prídu v druhom kole voliť voliči Štefana Harabina. Ten dosiahol v týchto voľbách horší výsledok ako v prezidentských voľbách v roku 2019.

Kým pred piatimi rokmi získal 14,3 percenta hlasov, v aktuálnych prezidentských voľbám mu podporu vyslovilo 11,7 percenta voličov. Mesežnikov je presvedčený, že nadpolovičná väčšina Harabinových voličov príde voliť a podporia Petra Pellegriniho, ktorí im je bližší.

„Nedá sa vylúčiť, že sa pridajú ďalší voliči s protisystémovými názormi v prospech Pellegriniho. Záleží však na tom, ako budú oslovovaní. Skôr očakávam, že to urobí Robert Fico a ten bude mobilizovať týchto voličov, pretože Ficovi ide fakt o veľa a určite neočakával, že Ivan Korčok bude mať v prvom kole takýto výrazný náskok,“ hovorí politológ.

Dodal, že Fico veľmi dobre vie, že nacionalisticky a protisystémovo naladení voliči budú určite skôr hlasovať za Pellegriniho, preto sa ich bude snažiť získať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grigorij MesežnikovIgor MatovičIvan KorčokJán KubišKristián ForróPatrik DubovskýPeter PellegriniRobert FicoŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie Hlas-SDInštitút pre verejné otázky (IVO)SMER-SD