- aktualizované 5. apríla 16:34
Najvyšší súd SR (NS SR) v utorok v kauze šekov zrušil nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil šéfovi strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marianovi Kotlebovi Špecializovaný trestný súd.
NS SR opozičného poslanca nanovo uznal za vinného, uložil mu však nižší trest, a to šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov. Mimovládna organizácia Via Iuris vo svojom profile na sociálnej sieti skonštatovala, že trest šesť mesiacov väzenia podmienečne je spodná hranica trestu v danom paragrafe.
Kotleba v parlamente končí
Rozhodnutie NS SR je právoplatné, tak Kotleba príde aj o poslanecký mandát a v parlamente by ho mala nahradiť Slavěna Vorobelová.
Europoslanci Hojsík a Pollák sú z rozsudku nad Kotlebom sklamaní, v kauze šekov očakávali prísnejší trest
Nástup Vorobelovej agentúre SITA potvrdil podpredseda strany Kotlebovci – ĽSNS Martin Beluský . Vorobelová kandidovala do parlamentu ako predsedníčka Národnej koalície na kandidátke ĽSNS. „Pokiaľ viem, už nie je v Národnej koalícii,“ povedal Beluský.
Rozhodnutie súdu je prelomové aj pobočka Kremľa má ďalšieho potvrdeného neonacistu, reagujú politici na odsúdenie Kotlebu
Za pomoc chudobným rodinám – 18 mesačná podmienka. V skutočnosti však je trest úplne iný – strata mandátu poslanca Národnej rady SR, a o to celý čas išlo. Takto reagoval Kotleba na svoje odsúdenie. „Úloha systému bola splnená, pretože sa vôbec nebojovalo o môj pobyt za mrežami, ale len o zbavenie Mariana Kotlebu poslaneckého mandátu,“ vyhlásil poslanec.
Mimoriadny opravný prostriedok
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz je s právnou kvalifikáciou rozsudku nespokojný. Po pojednávaní uviedol, že dokazovanie potvrdilo právnu kvalifikáciu, s akou konal ŠTS. Zároveň je však prokurátor ÚŠP spokojný s tým, že súd uznal poslanca za vinného a bude sa preto musieť vzdať poslaneckého mandátu.
Advokát odsúdeného Tomáš Rosina zdôraznil, že jeho klient celé trestné konanie popieral spáchanie akéhokoľvek protiprávneho konania. Predpokladá preto, že verdikt súdu napadnú mimoriadnym opravným prostriedkom.
„Senát najvyššieho súdu uznal vinu môjho klienta. Neuniklo však mojej pozornosti, že na viacerých miestach svojho odôvodnenia poukázal predseda senátu, že konanie súdu prvého stupňa bolo v istých momentoch vedené jednostranným spôsobom. Sudkyňa vo svojom rozsudku poukazovala na dôkazy, ktoré neboli objektívne,“ povedal po vyhlásení rozsudku.
Kotlebova „ospravedlnenka“
Kotleba sa na utorkové verejné zasadnutie nedostavil. Dôvodom, ktorý uviedol v ospravedlnení predloženom obhajcami je, že sa musel starať o chorého syna, keďže jeho manželka sa dlhodobo nachádza v zahraničí. Senát NS SR sa rozhodol, že napriek tomu sa zasadnutie uskutoční.
Kotleba zároveň žiadal o odročenie verejného zasadnutia, keďže sa ho podľa vlastných slov chcel zúčastniť. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz uviedol, že ospravedlnenie nepovažuje za dostatočne hodnoverné a navrhol zasadnutie vykonať.
Predseda senátu Pavol Farkaš uviedol, že keďže zasadnutie svojím odvolaním v trestnej veci inicioval sám obžalovaný, je na ňom, aby si zabezpečil nevyhnutné záležitosti. Súd museli v utorok pre nahlásenú bombu na niekoľko desiatok minút prerušiť.
Rozpor s Trestným poriadkom
Kotleba vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že považuje postup súdu za protizákonný a v rozpore s Trestným poriadkom.
„No na druhej strane, čo sa čudujeme, keď už dlhšie sa v Európe ukazuje trend, že nám vládnu politici, ktorí vlastné deti nemajú, rozhodujú o nás prokurátori, ktorí vlastné deti nemajú, a preto ich empatia k deťom, ktoré ležia v horúčkach, nemôže byť žiadna,“ napísal poslanec s tým, že ak bude súd v jeho prípade rozhodovať podľa zákona, tak musí rozhodnúť v jeho prospech.
„A ak súd bude rozhodovať politicky, tak rozhodne podľa objednávky, aj keď tam nebudem,“ dodal Kotleba.
Šeky s nacistickou symbolikou
Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová uznala Kotlebu v októbri 2020 za vinného z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Za to mu uložila trest odňatia slobody v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, keďže sa obžalovaný voči rozhodnutiu odvolal.
Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.
Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.
Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.