Krúpa chce zamedziť zneužívaniu protifašistického odboja na ruskú propagandu, do parlamentu predložil návrh zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Krúpa, SaS
Juraj Krúpa, poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanec parlamentu Juraj Krúpa (SaS) chce zamedziť zneužívaniu protifašistického odboja, zväzu protifašistických bojovníkov a jeho akcií na propagáciu ruských režimov popierajúcich ľudské práva.

Do parlamentu preto predložil novelu zákona o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Návrhom sa má súčasne zamedziť znevažovaniu odkazu Slovenského národného povstania na propagáciu proruských naratívov.

Zneužívanie pietnych akcií

O návrhu budú poslanci rokovať na najbližšej riadnej parlamentnej schôdzi so začiatkom 16. apríla. V prípade odobrenia návrhu zmeny nadobudnú účinnosť začiatkom júla tohto roku. Platné znenie chce poslanec doplniť ustanovením, ktoré zakazuje zneužívať odkaz protifašistického odboja a taktiež zneužívať pietne a spomienkové akcie pri príležitosti významných historických výročí a pamätných dní SR.

Ide predovšetkým o oslavy Slovenského národného povstania, oslavy víťazstva nad fašizmom, oslavy oslobodia územia Slovenska v jednotlivých regiónoch, Dňa obetí Dukly, ale aj o semináre a besedy pre mladú generáciu a ich učiteľov a na obhajobu, propagáciu či oslavu nedemokratických režimov Sovietskeho zväzu či iných domácich a zahraničných komunistických režimov vrátane režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Hrozba

Glorifikácia týchto režimov sa totiž podsúva verejnosti práve pod rúškom protifašistického boja, presne, ako to prezentuje Vladimír Putin medzi dôvodmi svojej protiprávnej agresie proti Ukrajine,“ uviedol poslanec.

Aktuálna právna úprava protifašistického odboja podľa Krúpu prirodzene vyzdvihuje význam a odkaz slovenského protifašistického odboja proti režimu vojnového Slovenského štátu a jeho predstaviteľom, avšak „so silnejúcimi vplyvovými operáciami ruského režimu stelesneného Vladimírom Putinom narastá hrozba, že myšlienka protifašistického odboja bude zneužívaná proruskými činiteľmi na vyzdvihovanie zásluh Sovietskeho zväzu a osobitne na oslavu jeho nástupcu – Ruskej federácie„.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj KrúpaVladimir Putin
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSlovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB)