Kučerka, Paška či Kočner. V uplynulom roku sa na súdoch uzavrelo viacero sledovaných káuz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

V roku 2023 na slovenských súdoch uzavreli viacero mediálne sledovaných káuz. Právoplatne bola ukončená napríklad kauza expolicajta Mariána Kučerku, stíhaného za prijímanie úplatku.

Tomu Najvyšší súd SR v júli zmiernil trest, pričom z pôvodných 11 rokov, ktoré bývalému vyšetrovateľovi uložil Špecializovaný trestný súd, ubral šesť mesiacov na 10,5 roka. Zároveň ponechal v jeho prípade trest prepadnutia majetku.

Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry však nenastúpil na výkon trestu, keďže sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Kauza nákupu predražených ultrazvukov

Rovnako Najvyšší súd SR poslal začiatkom augusta do väzenia na päť rokov synovca bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku Branislava Pašku.

V tomto prípade išlo o kauzu nákupu predražených ultrazvukov pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach z roku 2013.

Odvolací súd tak o dva roky zmiernil trest, ktorý Paškovi pôvodne uložil Špecializovaný trestný súd ešte v októbri 2021. Branislava Pašku uznali za vinného zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní.

Pašku následne neprávoplatne odsúdili aj novembri v prípade súvisiacom tentokrát s nákupom nábytku pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach z roku 2014.

Samosudca ŠTS uložil obžalovanému súhrnný trest odňatia slobody sedem rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a povinnosť uhradiť škodu UNLP viac ako 151-tisíc eur. Obžalovaný sa voči rozhodnutiu odvolal, vecou sa tak ešte bude zaoberať najvyšší súd.

Dohoda o vine a treste

Ešte vo februári 2023 senát ŠTS na pracovisku v Banskej Bystrici schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným Bohušom Garbárom v kauze poskytovania informácií ruskej tajnej službe.

Súd ho uznal za vinného zo zločinu vyzvedačstva a zločinu brania úplatku. Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov.

Súd mu vymeral aj finančný trest 15-tisíc eur, trest prepadnutia majetku 1 000 eur a tiež povinnosť zúčastniť sa na troch hlavných pojednávaniach v korupčných kauzách až do vyhlásenia rozsudku.

Odsúdený neskôr tvrdil, že nemá prostriedky na uhradenie peňažného trestu, preto ŠTS v septembri rozhodol, že ho zaplatiť nemusí. Najvyšší súd však toto rozhodnutie zvrátil a povolil mu ho uhradiť formou splátok.

Vražda novinára

V kauze objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka vyniesol v máji ŠTS už druhý rozsudok. V procese spojenom s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho uznal za vinnú obžalovanú Alenu Zsuzsovú.

V tejto súvislosti jej uložil súhrnný trest 25 rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Taktiež má vyplatiť rodičom zavraždeného Kuciaka nemajetkovú ujmu 160-tisíc eur.

Naopak, obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera vo veci smrti novinára už po druhýkrát oslobodil a rovnako aj vo veci prípravy vrážd.

Podľa rozsudku nebolo totiž preukázané, že spáchal žalované skutky a v prípade objednávky vraždy Daniela Lipšica ani to, že sa skutok stal. Senát potvrdil len jeho vinu pre nelegálne prechovávanie nábojov. Rozsudok nie je právoplatný, prokuratúra sa voči nemu odvolala.

Žiadosť o azyl

Neprávoplatne je zatiaľ skončený aj prípad bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jána Kaľavského.

Toho v júli uznali za vinného zo zločinu prijímania úplatku, zločinu marenia spravodlivosti, ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Samosudca ŠTS v tejto súvislosti obžalovanému uložil trest sedem rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež peňažný trest 5 000 eur.

Obhajkyňa obžalovaného Eva Mišíková podala na mieste odvolanie pokiaľ ide o výrok o vine, o treste aj konanie, ktoré verdiktu predchádzalo. Obžalovaný si verdikt nevypočul, keďže sa nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena zsuzsováBohuš GarbárBranislav PaškaDaniel LipšicEva MišíkováJán KaľavskýJán KuciakMarián KočnerMarián KučerkaMaroš ŽilinkaPavol PaškaPeter Šufliarsky
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRUniverzitná nemocnica L. Pasteura v KošiciachÚrad špeciálnej prokuratúry