Lekárski odborári chcú zákon o platoch lekárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian kollar
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada, aby budúca vláda prijala zákon o mzde lekárov.

Mzdové ohodnotenie lekárov by tak upravoval osobitný zákon, podobne ako je to pri mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek.

Návrh nového zákona bude podľa LOZ vzhľadom na koniec súčasného volebného obdobia predmetom rokovaní s budúcimi členmi vlády.

Uvádza sa to v zápisnici z rokovania spoločnej komisie LOZ a ministerstva zdravotníctva, ktorá sa venuje vyhodnocovaniu plnenia memoranda podpísaného vládou a odbormi.

Sestry a pôrodné asistentky si od apríla tohto roka finančne prilepšia. Poslanci totiž začiatkom februára schválili zákon o ich minimálnych mzdových nárokoch. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku zvýši v priemere o 23,89 %.

Sestry si prilepšia

Zdravotna sestra
Foto: SITA/AP

Nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe tak bude mať podľa schváleného zákona minimálny nárok na 640 eur mesačne.

Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej bude v trojročných intervaloch rásť tak, že po 33 rokoch praxe bude mať sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac.

Aj lekári si v tomto roku prilepšia. Od 1. januára sa začala uplatňovať novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Na základe nej stúpli lekárske mzdy na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.

Platy však lekárom budú rásť aj ďalej. K júlu tohto roka sa dvihnú na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Kollár
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenie