Máme sa brániť modlitbami? pýtajú sa Ukrajinci. Podľa Macka je zahanbujúce, že výroba munície nie je rozbehnutá naplno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavel Macko
Generál vo výslužbe Pavel Macko uviedol, že Rusi už koncentrujú vojská a na to je potrebné dostatočné množstvo munície. Foto: SITA/Diana Černáková, AP - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Situácia na ukrajinskom fronte je veľmi zložitá a vojaci musia šetriť muníciou. Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, meškajú aj dodávky nábojov z Európskej únie.

Hoci mali zbrojovky vyrobiť do konca marca pre Ukrajincov milión kusov munície, aktuálne je hotová len polovica. Do toho sa očakáva jarná ofenzíva Rusov.

Munícia bude až v lete

„Rusi koncentrujú vojská, podľa ich vyjadrení majú už 600-tisíc vojakov na ukrajinskom bojisku. Toto sa nedá zastaviť holými rukami. Na toto treba dostatočné množstvo munície,“ ozrejmil generál vo výslužbe Pavel Macko.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP) uviedol, že milión kusov sa nepodarí naplniť do konca marca. Predpokladaným termínom je tak leto tohto roka.

„Milión kusov sa nepodarí naplniť do konca marca, lebo ten nábeh bol oneskorený z dôvodu nedostatku surovín aj nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily,“ uviedol Štefanec.

Zbrojovky navýšili kapacitu

Kapacitu navyšujú aj slovenské zbrojovky v Dubnici či v Snine. Napríklad v závode v Snine sa ju podarilo takmer strojnásobiť a dvojnásobne zvýšili aj počet zamestnancov.

„Kým ku koncu roka 2022 pracovalo v závode ZVS Snina okolo 80 zamestnancov, v súčasnosti je ich viac ako 150,“ informoval riaditeľ marketingu a komunikácie MSM Group Michal Fúrik, kde vyrábajú múníciu do ťažkých pozemných zbraní.

V nábore zamestnancov budú pokračovať aj v najbližších mesiacoch, hlavne na pozície ako operátor či majster výroby. Aj napriek snahe Európskej únie je otázne, koľko sa vydrží Ukrajina brániť.

Je to zahanbujúce

„V takom vyspelom svete, kde je tá najmodernejšia technika, kde je všetko si ešte niekto myslí, že nepotrebujeme zbrane? Máme sa brániť božím slovom, modlitbami? Ja tomu nerozumiem,“ povedala obyvateľka Ukrajiny.

„Je to zahanbujúce, že taká mnohonásobne výkonnejšia ekonomika sa nedokáže ani po takmer dvoch rokoch vojny dostatočne zmobilizovať a nenašli sme tie správne mechanizmy, aby sme na plné obrátky rozbehli výrobu,“ dodal na záver Macko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecPavel Macko
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMSM Group