MH vidí priestor na prehodnotenie odvodov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo hospodárstva

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) – Okrem celkového zjednodušenia daňovo-odvodového systému na Slovensku vidí ministerstvo hospodárstva (MH) v budúcnosti priestor aj na prehodnotenie odvodového zaťaženia. Ako však zároveň rezort dopĺňa, takýto krok bude musieť byť podporený priaznivým vývojom verejných financií. Celkové zaťaženie daňami, odvodmi a ďalšími povinnými platbami je zo strany podnikateľských subjektov podľa ministerstva vnímané ako vysoké na celom svete. „Aj na Slovensku časť podnikateľov predkladá návrhy najmä na zníženie odvodov. V čase dopadov krízy však nie je priestor pre takéto riešenie,“ konštatuje rezort v Správe o stave podnikateľského prostredia v SR s návrhmi na jeho zlepšovanie, ktorou by sa mala v najbližšej dobe zaoberať vláda.

Priestor na prípadnú zmenu odvodového zaťaženia by mal vytvoriť program UNITAS, ktorého cieľom je zjednotenie výberu daní, cla a poistných odvodov do konca roku 2013. Okrem tohto programu je podľa rezortu hospodárstva dôležité v budúcnosti sa zamerať aj na vymožiteľnosť práva či lepšiu reguláciu.V rámci vymožiteľnosti práva ako prioritu pre zefektívnenie fungovania súdnictva odporúčame posilnenie funkcie rozhodcovských súdov,“ konštatuje ministerstvo. V rámci agendy lepšej regulácie je potrebné eliminovať negatívne dopady prijímanej legislatívy na podnikateľské prostredie, ako aj znižovať administratívne zaťaženie podnikateľov. Navrhnuté smery zlepšovania podnikateľského prostredia však podľa rezortu závisia od disponibilných zdrojov ekonomiky.Ich aktualizácia a efektívna implementácia je podmienená synergickou spoluprácou relevantných subjektov,“ dopĺňa rezort v správe.

Ministerstvo hospodárstva pomenovalo v správe niektoré z dlhodobých problémov slovenského podnikateľského prostredia. Patria k nim napríklad problémy pri vymáhateľnosti práva, zložitá a často sa meniaca legislatíva prijímaná s nedostatočnou analýzou dopadu na podnikateľské prostredie, či nedostatok zdrojov pre začínajúcich podnikateľov. Ako problematické rezort vníma aj regionálne deficity v infraštruktúre, vysokú administratívnu náročnosť podnikania či nedostatočnú ponuku služieb e-governmentu. Jedným z problémov je aj výskyt praktík klientelizmu a korupcie. „V tomto smere je dôraz kladený na zavedenie elektronického verejného obstarávania,“ konštatuje ministerstvo hospodárstva.

Pre slovenské podnikateľské prostredie boli ostatné dva roky charakteristické predovšetkým prípravami na zavedenie eura a neskôr nástupom globálnej hospodárskej krízy. Rezort hospodárstva vníma kvalitné podnikateľské prostredie ako základ pre dlhodobý rozvoj podnikateľskej aktivity, udržateľné zvyšovanie výkonnosti hospodárstva a životnej úrovne obyvateľov. „Skúsenosti z predchádzajúcich rokov ukázali, že systematické zavádzanie pozitívnych zmien v podnikateľskom prostredí v SR môže v strednodobom horizonte výrazne akcelerovať rozvoj ekonomiky,“ konštatuje ministerstvo.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR