Mimovládne organizácie vyzývajú poslancov na zastavenie voľby komisára pre deti, priestor by mali dostať odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti, škola
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mimovládne organizácie vyzývajú poslancov, aby zastavili voľbu komisára pre deti a vytvorili priestor odborníkom namiesto politickej kandidátky. Parlament by mal o detskej ombudsmanke opätovne hlasovať vo štvrtok, pričom prvé tri pokusy boli neúspešné.

Desiatky mimovládnych organizácií vyzývajú poslancov, aby do funkcie nevolili aktívnu političku. Na post komisárky kandiduje psychologička Mária Vargová a poslankyňa Katarína Hatráková (OĽaNO). Na svojej internetovej stránke o tom informovala Nadácia Zastavme korupciu.

Kontroverzné výroky Hatrákovej

Podľa mimovládok by sa detským ombudsmanom mal stať človek, ktorý nebude preferovať žiadnu politickú stranu a nebude podliehať politickým dohodám. Liga za duševné zdravie pritom upozornila na viaceré „kontroverzné“ výroky a otázniky týkajúce sa Hatrákovej.

„Vyhlásenia odsudzujúce názory a výroky pani Hatrákovej, v ktorých sa Liga angažovala, podpísalo viac ako tisíc psychiatrov, psychológov, sociálnych pracovníkov a iných odborníkov, ktorí sú rešpektovanými osobnosťami vo svojich odboroch. To nie je otázka rôznych názorov, ale jednoznačné stanovisko,“ povedal Andrej Vršanský z Ligy za duševné zdravie.

Žiadosť o rýchlu zmenu zákona

Ako doplnili, zvolením aktívneho politika porušuje Slovensko princípy v oblasti nezávislosti tejto inštitúcie, pričom v minulosti nám tento prešľap vyčítal Výbor OSN pre práva dieťaťa. Dochádza tak k diskriminácii akéhokoľvek občianskeho kandidáta a ide o nerovný a nedemokratický súboj.

Už druhýkrát vyjadruje viac ako 40 mimovládnych organizácií znepokojenie nad procesom voľby komisára pre deti. Vyzývajú poslancov a poslankyne NR SR, aby zrušili prebiehajúcu voľbu zdržaním sa hlasovania alebo hlasovaním proti politickej kandidátke. Taktiež žiadajú čo najrýchlejšiu zmenu zákona, ktorá by celý proces odpolitizovala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej VršanskýKatarína HatrákováMária Vargová
Firmy a inštitúcie Liga za duševné zdravieNadácia Zastavme korupciuNárodná rada SROSN Organizácia Spojených národov