Minister vnútra stále nerozhodol o vyšetrovateľoch NAKA, podľa Kubinu sa vyhovára a zavádza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matúš Šutaj Eštok
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mešká už mesiac s rozhodnutím o takzvaných rozkladoch, ktoré podali vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu voči rozhodnutiu ministra postaviť ich mimo službu.

Ako na sociálnej sieti zdôraznil právny zástupca policajtov Peter Kubina, lehota na rozhodnutie ministra uplynula 1. januára. Rezort vnútra sa podľa advokáta vyhovára na to, že spisový materiál musel poskytnúť prokuratúre, keďže policajti podali podnet na preskúmanie zákonnosti postupu ministra v súvislosti s jeho nekonaním.

Lehota na rozhodnutie už uplynula

„Rozklady boli podané 2. novembra 2023. Lehota 60 dní na rozhodnutie o rozkladoch uplynula ministrovi 1. januára 2024,“ uviedol Kubina s tým, že 5. januára podali „čurillovci“ podnet na prokuratúru na preskúmanie zákonnosti postupu ministra, konkrétne jeho nečinnosti. Bolo to teda štyri dni po uplynutí zákonnej lehoty na rozhodnutie Šutaja Eštoka.

Rezort vnútra však podľa Kubinu policajtom oznámil, že minister nemôže rozhodnúť v zákonnej lehote 60 dní, pretože „ešte počas jej plynutia” podali podnet na prokuratúru, ktorá si teraz od ministra vyžiadala spisy a kým nemajú spisy, nemôže minister rozhodnúť.

„Prešetrovanie svojej nečinnosti a prieťahov prokuratúrou minister vnútra vydáva za dôvod ďalšieho predlžovania týchto prieťahov a nečinnosti. Je už len malý detail, že hlboko v 21. storočí v Európskej únii štátny orgán tvrdí, že nemôže konať bez prieťahov, pretože nemá papierový spis, ktorý mu zobrala prokuratúra, aby prešetrila jeho prieťahy. Prešetrovanie prieťahov je tak dôvodom ďalších prieťahov,“ skonštatoval Kubina.

Právna ochrana v podaní rezortu vnútra

Tvrdenie rezortu, že čurillovci sa na prokuratúru obrátili ešte počas plynutia lehoty na rozhodnutie ministra označil Kubina za klamstvo.

„Akože rozumiem, že túto nezákonnosť nejde tak ľahko upratať, ale takto sprosto klamať ohľadom overiteľného faktu?“ spýtal sa Kubina. Zároveň doplnil, že rezort vnútra pred súdmi tvrdil, že policajti nemajú právo žiadať o neodkladné opatrenie, pretože majú efektívny prostriedok právnej ochrany v konaní o rozklade.

„Nech sa páči, takto vyzerá efektívna právna ochrana v podaní ministerstva vnútra,“ dodal Kubina.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Policajní vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu podali do rúk ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) ešte začiatkom novembra takzvaný rozklad, teda opravný prostriedok proti personálnemu rozkazu, ktorým boli postavení mimo službu. Minister totiž ešte koncom októbra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby u šiestich príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry.

Podľa rezortu vnútra konal v súlade so zákonom o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ČurillaMatúš Šutaj EštokPeter Kubina
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas-SDNAKA Národná kriminálna agentúra