Ministerka práce Gaborčáková sa zameria na čerpanie eurofondov a včasné doručovanie pomoci ľuďom

PREZIDENT: Vymenovanie novej vlády odborníkov
Sprava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a novovymenovaná ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Soňa Gaborčáková počas vymenovania novej vlády odborníkov prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 15. máj 2023. Foto: SITA/ Diana Černáková

Zabezpečiť plynulý chod rezortu práce a sociálnych vecí, čerpanie eurofondov a plnenie si všetkých zákonných povinností sú tri priority novej ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Sone Gaborčákovej.

Ako uviedla na tlačovej besede, ide o „košatý“ rezort, v ktorom je potrebné doručovať pomoc ľudom hneď, ako ju potrebujú. Za dôležité považuje čerpanie eurofondov so zameraním sa na zraniteľné skupiny a podporu zamestnávania uchádzačov o prácu.

Nastaviť chce poradenské procesy

„Nastavím poradenské procesy, aby nový minister spúšťal poradenské systémy pre rodinu, jednotlivcov a pár,“ povedala. Eurofondy chce preto nastaviť tak, aby sa z nich financovalo poradenstvo pre rodiny. Spomenula aj reformu dlhodobej starostlivosti, čo je jedným z míľnikov plánu obnovy.

V súvislosti s plnením si zákonných povinností poukázala na zvýšenie príspevku na sociálne služby na rok 2024, ako aj stanovenie budúcoročnej minimálnej mzdy.

Dôvera voči sociálnym pracovníkom

„Moje vymenovanie vnímam ako prejav profesionálnej dôvery voči sociálnym pracovníkom na Slovensku,“ povedala. Od roku 1989 podľa nej nebol na čele rezortu človek, ktorý bol vzdelaný v oblasti sociálnej práce a ktorý v tejto oblasti aktívne pôsobil.

„Chcem zúročiť moje celoživotné skúsenosti zo sociálnej pomoci, štátnej sociálnej podpory, sociálnoprávnej ochrany detí a kurately dospelých,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Soňa Gaborčáková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR