Vláda odvolala Záborskú a Kučeru z funkcií. Mali na výber, krok A sme urobili a B ešte nie, zdôvodnil Ódor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Anna Záborská
Poslankyňa NR SR za hnutie Slovensko Anna Záborská. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 12. júla, 14:03

Vláda v stredu na rokovaní odvolala poslankyňu Národnej rady SR Annu Záborskú (KÚ/OĽaNO a priatelia) z postu splnomocnenkyne vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Činnosti splnomocnenca bude vykonávať osoba poverená vedúcim Úradom vlády.

Rovnako odvolala z funkcie splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport Karola Kučeru.

Obaja kandidujú vo voľbách

Nechceme, aby sa vládne funkcie a pozície využívali na prezentovanie ľudí v predvolebnom boji. Poverený predseda vlády Ľudovít Ódor tak okomentoval odvolanie Záborskej a Kučeru (OĽaNO a priatelia) z pozícií splnomocnencov vlády.

Podotkol, že obaja menovaní kandidujú v blížiacich sa predčasných parlamentných voľbách. Doplnil, že z rovnakého dôvodu minulý týždeň odvolali štátneho tajomníka ministerstva školstva (Richarda Nemca, pozn. SITA).

Krok A už urobili, krok B ešte nie

„Musia si tí ľudia vybrať, buď budú mať politické ambície v nasledujúcich voľbách, alebo budú plniť funkcie, ktoré sú spojené s aktivitou splnomocnencov vlády,“ skonštatoval po rokovaní vlády šéf kabinetu. Dodal, že riešia to, do akej miery a ako tieto funkcie nahradiť, prípadne zlúčiť s nejakými existujúcimi kompetenciami.

Uviedol, že jemu osobne nedáva zmysel mať aj ministerstvo športu, aj splnomocnenca pre šport. Ódor predpokladá, že niektoré kompetencie možno presunú na ministerstvo školstva, a doplnil, že zároveň budú hľadať meno nového štátneho tajomníka, ktorý by šport zastrešoval na jednom mieste.

„To je dôvod, prečo sme ešte ten krok B neurobili. Krok A sme vzhľadom na to, že boli zverejnené kandidátne listiny, urobiť museli,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáKarol KučeraĽudovít Ódor
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚrad vlády SRVláda SR