Múzeum SNP sprístupní Otvorený depozitár, verejnosť uvidí dosiaľ nevystavené vzácne zbierkové predmety (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Múzeum SNP
Otvorený depozitár Múzea SNP v Banskej Bystrici. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Projekt Otvorený depozitár, zameraný na modernizáciu depozitára zbierkových predmetov Múzea Slovenského národného povstania (MSNP) v Banskej Bystrici, dospel do svojho úspešného záveru. Ako v pondelok prezentovalo vedenie múzea, novovybudovaný priestor sprístupnia v stredu 1. mája návštevníkom múzea.

Realizácia projektu začala v roku 2020

Projekt, financovaný občanmi Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska, bol spolufinancovaný aj zo štátneho rozpočtu SR. Stavebné práce v rámci projektu boli tiež dofinancované z rozpočtu Ministerstva obrany SR.

Múzeum SNP
Vzácne zbierkové predmety nachádzajúce sa v Otvorenom depozitári Múzea SNP v Banskej Bystrici. Foto: www.facebook.com

Realizácia projektu sa začala v roku 2020, pričom stavebné práce, ktorých súčasťou boli výrazné búracie práce v interiéri Pamätníka SNP, sa začali v roku 2022 a boli ukončené v auguste 2023. Nasledovali inštalácie regálov, sklenených vitrín, úložných systémov a napokon aj samotných zbierkových predmetov, aby mohli byť priestory prístupné verejnosti od mája 2023.

Tým sa otvára nová kapitola v histórii Múzea SNP. Verejnosť bude mať príležitosť vidieť doteraz nevystavené vzácne zbierkové predmety, prostredníctvom nich lepšie porozumieť významu SNP, ale tiež sledovať nové trendy v inovatívnej múzejnej praxi.

Zlepšili nevyhovujúce podmienky

Cieľom projektu bolo v prvom rade zlepšiť nevyhovujúce podmienky uskladnenia zbierkového fondu Múzea SNP a vytvoriť vhodné podmienky na uloženie, prezentáciu a štúdium zbierkových predmetov. V priestoroch Otvoreného depozitára sú optimálne klimatické a svetelné podmienky a samozrejmosťou sú aj nainštalované bezpečnostné systémy,“ popísal riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin

Zároveň dodal, že sa tým výrazne zlepšila doterajšia starostlivosť a ochrana múzejných zbierok, pretože Otvorený depozitár je moderným a bezpečným prostredím pre uchovávanie zbierkových predmetov.

Depozitár pozostáva celkovo z troch častí. Prvou, hlavnou časťou, je Výstavný otvorený depozitár, ktorý je zároveň jedinou časťou voľne prístupnou verejnosti.

Ďalšou časťou je Otvorené konzervátorské laboratórium, ktoré slúži ako odborné pracovisko pre zamestnancov konzervátorského centra Múzea SNP. Treťou časťou je Študijný otvorený depozitár, ktorý je riešený ako študovňa a prístup doňho bude umožnený primárne odbornej verejnosti.

Dôraz na vzdelávanie

V rámci projektu sa zrealizovala aj výstavba ďalších štyroch depozitárov, ktoré sa nachádzajú za Výstavným otvoreným depozitárom. Tieto priestory však verejnosti prístupné nebudú a budú slúžiť výlučne pre uloženie zbierkového fondu Múzea SNP.

V rámci projektu bol venovaný veľký dôraz aj na vzdelávanie. Zakúpené boli repliky výzbroje a výstroje, ktoré sa využívajú počas vzdelávacích programov určených pre žiakov základných a stredných škôl.

Repliky poskytujú študentom možnosť interaktívne sa zoznámiť s históriou cez výstroj a výzbroj, ktorá bola používaná počas obdobia, ktoré múzeum dokumentuje. Tento prístup k vzdelávaniu nielenže posilňuje vzťah študentov k histórii, ale podporuje aj ich kritické myslenie a porozumenie komplexným historickým udalostiam,“ doplnil Uhrin.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Uhrín
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMúzeum Slovenského národného povstania