Na druhý pokus má v piatok začať proces s podnikateľom Bašternákom v kauze Bonaparte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Mestskom súde Bratislava I by mal v piatok 12. januára začať v poradí tretí súdny proces s podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Spolu s ním čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav P., Ivan P. a Peter H. Proces v tejto veci sa mal pôvodne začať už v októbri 2023, obžalovaný Bašernák, ako aj Peter H. sa však na súd nedostavili.

Obžalobu podal prokurátor už v júni 2022

Aj keď obaja zaslali súhlas s konaním v neprítomnosti, súd konštatoval nevykázanie doručenia predvolania na pojednávanie poškodenému, teda Daňovému úradu v Trnave. Takisto podľa predsedu senátu nebola u niektorých obžalovaných zachovaná zákonná lehota na doručenie predvolania.

Obžalobu na Ladislava Bašternáka podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v júni 2022, pričom termín pojednávania bol už vytýčený na február 2023 na vtedajšom Okresnom súde Bratislava II. Súd však nakoniec termín zrušil.

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci.

Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Súd mu vyhovel s obnovou konania

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku.

Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu. V decembri 2023 mu Mestský súd Bratislava I vyhovel vo veci žiadosti o obnovu konania, pokiaľ ide o trest prepadnutia majetku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠantaLadislav Bašternák
Firmy a inštitúcie Mestský súd BratislavaÚrad špeciálnej prokuratúry