Na tretí pokus otvorili súdny proces s Bašternákom v kauze Bonaparte, na pojednávanie sa nedostavil ani jeden z obžalovaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 11. apríla 2024, 11:44

Podnikateľ Ladislav Bašternák sa v stredu v kauze známej ako Bonaparte opätovne nedostavil na súd. Keďže však rovnako ako ďalší traja spoluobžalovaní, ktorí sa tiež nedostavili, dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, Mestský súd Bratislava I mohol otvoriť hlavné pojednávanie.

Spolu s Bašternákom čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav P., Ivan P. a Peter H. Podľa obžaloby si štvorica uplatnila vo februári 2011 na Daňovom úrade Bratislava II nárok na nadmerný odpočet DPH v celkovej sume 3,4 milióna eur. Tým sa dopustili trestného činu neodvedenia dane a poistného. Obhajoba v tejto súvislosti spochybnila, že by obžalovaní konali protiprávne.

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 23. mája výsluchom svedkov. V neskoršom štádiu konania by v rámci procesu mali vypovedať aj odsúdení Marian Kočner a Zoltán Andruskó.

Súd ospravedlnenie neakceptoval

Obžalovaný podnikateľ sa naposledy v januári z pojednávania ospravedlnil zo zdravotných dôvodov a požiadal o odročenie. Súd jeho ospravedlnenie neakceptoval a uložil mu poriadkovú pokutu 1 000 eur, v jeho neprítomnosti však konať nemohol.

Proces v tejto veci sa mal pôvodne začať už v októbri 2023, obžalovaný Bašernák, ako aj Peter H. sa však na súd nedostavili.

Termín bol zrušený

Aj keď obaja zaslali súhlas s konaním v neprítomnosti, súd konštatoval nevykázanie doručenia predvolania na pojednávanie poškodenému, teda Daňovému úradu v Trnave. Takisto podľa predsedu senátu nebola u niektorých obžalovaných zachovaná zákonná lehota na doručenie predvolania.

Obžalobu na Ladislava Bašternáka podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v júni 2022, pričom termín pojednávania bol už vytýčený na február 2023 na vtedajšom Okresnom súde Bratislava II. Súd však nakoniec termín zrušil.

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci. Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu. V decembri 2023 mu Mestský súd Bratislava I vyhovel vo veci žiadosti o obnovu konania, pokiaľ ide o trest prepadnutia majetku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠantaLadislav BašternákMarián KočnerZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie Okresný súd Bratislava VÚrad špeciálnej prokuratúry