Na zdravotnú starostlivosť čaká dvadsaťtisíc pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Na čakacích listinách je v súčasnosti evidovaných 20 tisíc poistencov. Vzhľadom k poistnému kmeňu najviac pacientov čakajúcich na operáciu či zákrok má Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), najmenej poisťovňa Union.

Vyplýva to z analýzy Health policy institute (HPI), ktorú zverejnila na svojej webovej stránke. V období od októbra 2011 do marca tohto roka zaznamenali čistý nárast poistencov na čakacích listinách všetky tri zdravotné poisťovne. Dôvera o 1,5 %, Union o 46, 2 % a VšZP o 110,5 %.

„Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa ako jedinej poisťovni poistný kmeň znížil o 61 541 poistencov, avšak zároveň sa počet jej poistencov na čakacích listinách zvýšil o 8 422 ľudí,“ uvádza HPI.

VšZP vedie aj v dĺžke čakacích dôb na umelý bedrový alebo kolenný kĺb, ktoré sa pohybujú od 17 do 18 mesiacov, v Dôvere a Unione predstavujú približne 13 mesiacov.

Práve tieto ochorenia spolu so šedým zákalom a aterosklerózou patria na Slovensku k tým, na operáciu ktorých čaká najviac ľudí. Ako konštatuje správa HPI, len za posledný rok a pol sa počet pacientov trpiacich artrózou bedrového alebo kolenného kĺbu či šedým zákalom na čakacích listinách strojnásobil.

Lekar
Foto: SITA/Diana Černáková

Ekonomický vplyv je citeľný

„Pomalý, priebežný nárast tohto čísla nie je žiadnym prekvapením. Je to výsledok viacerých, hlavne ekonomických (kríza, neefektívne využívanie zdrojov v zdravotníctve, nekryté mzdy lekárov a sestier) a demografických (starnutie populácie) ukazovateľov na Slovensku, a rovnako aj absentujúcej legislatívy, ktorá by v rámci zákonného nároku jasne stanovila časovú rovinu pre poskytnutie jednotlivých výkonov,“ konštatuje HPI.

V porovnaní s rokom 2008 sa čakacia lehota na operáciu bedrového kĺbu vo všeobecnosti predĺžila približne o šesť týždňov, na operáciu šedého zákalu sa čaká v priemere dlhšie o viac ako 40 %.

Inštitút prostredníctvom takzvaného mystery shoppingu porovnával aj to, ako dlho sa čaká na operácie v jednotlivých nemocniciach. Na totálnu endoprotézu kolenného alebo bedrového kĺbu si najdlhšie pacienti počkajú vo fakultných nemocniciach v Trenčíne a Prešove, a to približne tri roky.

Súkromníci sú rýchlejší

Lekar
Foto: SITA/Ivan Fleischer Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

Okrem súkromných kliník, kde je čakacia lehota na operáciu najkratšia, pacientov s ochorením bedrového kĺbu nenechajú dlho čakať ani v Nemocnici s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach, Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach a Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici, kde sa pacient na operáciu dostane do troch mesiacov.

Čakacia doba na operáciu šedého zákalu je najdlhšia v nemocnici v Topoľčanoch, Univerzitnej nemocnici v Martine a Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove a to približne sedem mesiacov.

Naopak najskôr sa zákroku dočkajú pacienti trpiaci šedým zákalom v súkromných spoločnostiach, ale i v univerzitných nemocniciach v Košiciach a sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke alebo vo všeobecnej nemocnici v Rimavskej Sobote či v nemocnici v Trebišove.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Union poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa