Najvyšší súd bude rozhodovať v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, termín je už stanovený

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obvinená Alena Zsuzsová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Najvyšší súd SR vytýčil na 13. októbra verejné zasadnutie v kauze úkladnej vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v tomto prípade v decembri minulého roku uznal za vinných trojicu obžalovaných. Konkrétne Roman O., Alena Zs., ktorá je súdená aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, a Vladimír M. dostali trest odňatia slobody rovnako po 21 rokov, pričom mali byť umiestnení v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.

Obžalovaní sú podľa rozsudku tiež povinní uhradiť manželke obete nemajetkovú ujmu vo výške desaťtisíc eur. Rozsudok senátu ŠTS nie je právoplatný, keďže odvolania podali obžalovaní aj prokuratúra.

Zrejme chcel odstrániť konkurenta

Podľa zdôvodnenia rozsudku vražda súvisela s kampaňou na pozíciu primátora Hurbanova, ktorým sa chcela stať aj obeť, aj hlavný obžalovaný Roman O., motívom malo teda byť odstránenie konkurenta.

Podľa súdu je vo výpovediach Aleny Zs. veľa rozporov, pričom súd ako nedôveryhodné označil jej vysvetľovanie pôžičiek a množstvo ďalších vecí.

Podľa rozsudku si mal Roman O. pre predchádzajúce spory objednať vraždu bývalého primátora Basternáka u Aleny Zs., ktorá objednávku sprostredkovala Vladimírovi M.

Ten vraždu zorganizoval spolu so Štefanom Kaluzom, ktorý je už za jej spáchanie právoplatne odsúdený na 25 rokov. Vladimír M. mu mal zabezpečiť zbraň a aj vybrať miesto činu.

Účasť na vražde popierajú

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žiadal pre všetkých troch obžalovaných tresty odňatia slobody v trvaní 25 rokov. Tí od začiatku procesu svoju vinu a účasť na vražde popierali.

Podľa Aleny Zs. si svedok Zoltán Andruskó všetko vymyslel a vo svojich výpovediach klamal. Andruskó, ktorý bol kľúčovým svedkom v kauze vraždy exstarostu Hurbanova, s políciou spolupracoval aj v prípade objasnenia vraždy Kuciaka.

Vražda exprimátora Hurbanova

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil.

Alena Zs. v minulosti robila Romanovi O. politickú kampaň na post primátora Hurbanova proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír M. bol bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakLászló BasternákŠtefan KaluzZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry