Najvyšší súd sprísnil tresty obžalovaným v kauze Devín Banka, bývalý riaditeľ Kanis dostal tri roky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najvyšší súd Slovenskej republiky
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 9. septembra 14:20

Senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) odsúdil päticu obžalovaných v kauze známej ako Devín Banka, odvolací súd tresty obžalovaným sprísnil.

Bývalého generálneho riaditeľa banky Ľubomíra Kanisa a ďalšie štyri osoby uznal súd za vinných z pokusu trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Kanisovi súd uložil úhrnný trest odňatia slobody vo výmere tri roky. Zároveň mu sú uložil peňažný trest 50-tisíc eur a zákaz vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov.

Uplynulo vyše 20 rokov

Ďalšiu obžalovanú súd tiež nepodmienečne odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva roky a peňažný trest 30-tisíc eur. Rovnako jej uložil zákaz vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov.

Zvyšným obžalovaným senát uložil podmienečný trest odňatia slobody od dvoch rokov do šiestich mesiacov, peňažný trest 20-tisíc a 10-tisíc eur a tiež zákaz vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave.

Ako uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, keďže od spáchania skutkov uplynulo už viac ako 20 rokov a počas tohto obdobia sa obžalovaní ďalšej trestnej činnosti nedopustili, odvolací súd im mimoriadne znížil tresty odňatia slobody pod dolnú hranicu trestnej sadzby.

Odvolací súd nemal pochybnosti

Ďalej Važanová vysvetlila, že odvolací súd nemal pochybnosti o správnosti záverov súdu prvého stupňa, podľa ktorého obžalovaní (vo väčšine) ako vedúci predstavitelia Devín Banky vykonali v rokoch 1999 – 2001 viacero finančných operácií, ktorými účelovo cez nastrčené spoločnosti a bez dostatočného zabezpečenia prefinancovali spoločnosť, ktorú sami či už manažérsky, alebo aj vlastnícky kontrolovali, pričom takto poskytnuté úvery v celkovej výške 652 miliónov slovenských korún neboli Devín Banke nikdy splatené.

„Súd upozornil, že v dôsledku konania obžalovaných bola časť takzvaného ruského štátneho dlhu voči Slovenskej republike deblokovaná z prostriedkov jej vlastných obyvateľov a že v tejto veci mali byť trestne stíhané aj ďalšie osoby, a to prinajmenšom vtedajší predseda predstavenstva Devín Banky S. G.,“ uzavrela Važanová.

Kauza Devín Banka

Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír Kanis a štyria ďalší spoluobžalovaní boli stíhaní vo veci úložiek a zmeniek z roku 2001, úverov ruským a slovenským firmám ako aj vo veci ďalších skutočností z obdobia, ktoré predchádzalo vyhláseniu nútenej správy nad Devín bankou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žaloval obžalovaných ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod.

Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v máji 2018 pôvodne šiestich obžalovaných oslobodil spod obžaloby, pretože skutky podľa verdiktu neboli trestným činom. Prokurátor ÚŠP sa voči rozsudku odvolal.

V októbri 2019 NS SR potvrdil pre jednu osobu, konkrétne Janu K., oslobodzujúci rozsudok. U ostatných obžalovaných zrušil napadnutý rozsudok a vrátil vec na prerokovanie a rozhodnutie ŠTS. Ten v tomto prípade 27. apríla tohto roku pätici obžalovaných uložil podmienečné tresty.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR