Napätie v obchode stále viac ohrozuje globálnu ekonomiku, zhodli sa financmajstri G20

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
G20
Účastníci schôdzky G20 v japonskej Fukuoke. Foto: SITA/AP

FUKUOKA 9. júna (WebNoviny.sk) – Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk krajín G20 ukončili schôdzku tejto organizácie v Japonsku sľubom, že použijú všetky nástroje na ochranu globálneho ekonomického rastu pred narušeniami vyplývajúcimi z napätia v obchodných vzťahoch a v ďalších oblastiach.

Predstavitelia G20 v spoločnom vyhlásení v nedeľu uviedli, že riziká prameniace z napätia v obchode a v geopolitickej oblasti sa „zintenzívňujú“. Nespomenuli priamo colnú vojnu medzi USA a Čínou, hoci naznačili, že je hlavným dôvodom na obavy.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vyzval Čínu a USA, aby riešili svoje spory na pôde Svetovej obchodnej organizácie a uviedol, že „iba v multilaterálnom rámci môžeme nájsť dlhodobé riešenia pre terajšie napätia v obchodnej oblasti.“

„Základná hrozba pramení z pokračovania napätia v obchode,“ uviedla výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová a dodala, že podľa odhadu fondu by clá mohli v roku 2020 znížiť globálny hrubý domáci produkt o 0,5 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie G20