Bratislava chce budovať ďalšie záchytné parkoviská a parkovacie domy, vyrásť by mali v Dúbravke aj Petržalke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, bicykel, parkovanie
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bratislava chce pokračovať v budovaní záchytných parkovísk a parkovacích domov. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca magistrátu Peter Bubla.

„Rozširovanie siete záchytných parkovísk aj v nadväznosti na pokračujúce rozširovanie regulovaných parkovacích zón je jednou z priorít mesta,“ skonštatoval. Aktuálne sú tri P+R parkoviská v Petržalke, jedno v Rači, v Lamači, pri Zlatých pieskoch a pri Cintoríne Vrakuňa.

Využitie závisí od lokality

Priemerné využitie súčasných P+R parkovísk sa líši v závislosti od lokality. Podľa magistrátu je P+R Macharova v Petržalke využívané priemerne na 100 percent kapacity, P+R Jasovská na 50 percent, P+R Cintorín Vrakuňa na 50 percent a P+R Komisárky v Rači na 30 percent kapacity.

„Momentálne pracujeme na P+R parkovisku pod Prístavným mostom s kapacitou 106 parkovacích miest a P+R Lanfranconi Sever s kapacitou 37 parkovacích miest,“ poznamenal Bubla.

Ďalej mesto pripravuje projekt parkoviska P+R Zlaté piesky s budúcou kapacitou približne 200 parkovacích miest. „Taktiež aktuálne pracujeme na projektoch parkovacích domov P+R ZOO a P+R Zlaté piesky s budúcou kapacitou 423 a 489 parkovacích miest,“ priblížil hovorca.

Vybudujú tri parkoviská

Ako dodal, intenzívne pracujú aj na príprave projektov parkovísk P+R Mlynské Nivy a P+R Janíkov dvor, kde pribudnú tri parkoviská. „Súčasťou spúšťania sú aj dopravné prieskumy a analýzy, tvorba projektov organizácie dopravy, participácia a komunikácia s obyvateľmi pripravovaných zón,“ doplnil.

Paralelne realizujú proces prípravy vybudovania parkovacích domov, prioritne pre rezidentov na Wolkrovej v Petržalke a Saratovskej v Dúbravke.

„V spolupráci s mestskou časťou Karlova Ves sa mestu podarilo dotiahnuť dlho pripravovaný projekt výstavby parkovacieho domu na Ulici Ľudovíta Fullu až do fázy realizácie,“ skonštatoval Bubla s tým, že so stavebnými prácami začali koncom januára.

Pribudne aj zeleň

Výstavba, z ktorej väčšinu financuje hlavné mesto, potrvá približne rok. V rámci projektu vznikne dvojpodlažný parkovací dom. „Počet parkovacích miest sa zvýši takmer o polovicu, celkovo bude pre obyvateľov k dispozícii 72 miest a pribudne aj nová zeleň,“ uzavrel.

Aktuálny prehľad záchytných parkovísk v Bratislave a Bratislavskom kraji je zverejnený na stránke https://paas.sk/zachytne-parkoviska/.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bubla
Firmy a inštitúcie Magistrát hl. m. SR Bratislava