Posledný väčší problém s dopravou na Vajanského nábreží je vyriešený, podľa mesta pomohol nový semafor (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nový semafor na Štúrovej,
Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nový semafor, ktorý pribudol na Štúrovej, by mal podľa hlavného mesta vyriešiť posledný väčší problém s dopravou na Vajanského nábreží.

„Prejazdy vozidiel cez križovatku Šafárikovo námestie dnes už netrvajú dlhšie ako pred utlmením štvorprúdovky cez centrum Starého Mesta,“ uvádza magistrát na sociálnej sieti.

Priemerná jazdná doba v najhoršej dopravnej špičke

Ako dodáva, priemerná jazdná doba cez nábrežie v najhoršej dopravnej špičke je dnes približne päť minút, čo je rovnako ako pred dopravnými zmenami na nábreží.

„Prvé dáta krátko po zavedení cyklopruhov na Vajanského nábreží síce ukázali, že aj keď na niektorých úsekoch sa priemerné jazdné doby mierne predĺžili o približne jednu až dve minúty, určite nešlo o dopravný kolaps, aký sa mnohí v posledných mesiacoch snažili vykresliť,“ konštatuje mesto. Výrazne sa podľa neho nezhoršila ani situácia na mostoch, ktoré sú súčasťou alternatívnej trasy s Einsteinovou.

Situácia pri prejazde Šafárikovým námestím od Dostojevského radu v smere na Most SNP sa po zavedení cyklopruhov na nábreží zhoršila.

„Priemerná jazdná doba medzi Landererovou a Mostom SNP narástla o približne štyri minúty a navyše tu bežne vznikali aj situácie, keď niektoré prejazdy boli aj výrazne dlhšie,“ priblížilo mesto. Situáciu sa nepodarilo vyriešiť ani úpravou signálnych plánov v rámci existujúcej signalizácie na križovatke. Hlavným problémom bolo neregulované napĺňanie nábrežia vozidlami zo Štúrovej, kde nebol semafor.

Dáta z automatických sčítačov

„Na základe dát z prvých troch týždňov prevádzky nového semafora dnes už vieme, že kým priemerná jazdná doba vozidiel medzi Landererovou a Mostom SNP v najhoršej poobednej špičke medzi 15:00 a 17:00 ešte pred realizáciou zmien minulé leto bola päť minút, dnes je to päť minút a 15 sekúnd,“ uvádza mesto s tým, že navyše tu nevznikajú ani radikálne horšie jednotlivé prejazdy, ako tomu bolo v predchádzajúcich mesiacoch.

Dáta z automatických sčítačov umiestnených v križovatke ukázali, že počet áut prechádzajúcich nábrežím klesol o približne 34 percent v priemere z viac ako 12-tisíc na 8-tisíc áut denne.

„Potvrdilo sa tak, čo sme hovorili od začiatku, že 70 percent vozidiel, ktoré nábrežím len tranzitovali, môžu použiť inú vhodnejšiu trasu, napríklad Einsteinovu,“ dodalo mesto. Vďaka novým sčítačom podľa magistrátu aj v najchladnejších mesiacoch evidujú približne 600 cykloprejazdov denne a na začiatku jesene 2023 bolo na nábreží približne 1 800 cykloprejazdov denne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať