Bratislava vyhlásila zimnú pohotovosť, plány zásahov aktualizujú dvakrát denne podľa predpovedí SHMÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
posyp, údržba ciest
Foto: ilustračné, SITA/Bratislavský samosprávny kraj
Tento článok pre vás načítala AI.

Bratislava začala pondelok v noci s prvým zásahom v rámci zimnej údržby. Ako informovalo mesto na sociálnej sieti, dôvodom bola predpoveď teplôt okolo nuly s miernym snežením v ranných hodinách.

Preventívny posyp ciest

V nedeľu večer realizovali preventívny posyp na kritických lávkach, ako napríklad SAV Štefánikova, Einsteinova, Botanická, lávka Jantárová či Starý most, a vykonali preventívny posyp vybraných ciest v kopcovitých úsekoch a na mostoch, kde je najväčšie riziko tvorby námrazy. Zimnú pohotovosť vyhlásili od nedele 26. novembra a trvať bude 90 dní.

V skorých ranných hodinách pondelok realizovali celomestský posyp ciest a chodníkov sypačmi aj ručnými pracovníkmi. „V prípade priaznivejšieho počasia sa ale celomestský posyp zredukuje na posyp najkritickejších lokalít, mostov a kopcovitých terénov,“ konštatuje mesto.

Bratislava má na tohtoročnú zimnú údržbu pripravených 31 sypačov s pluhmi pod štyri tony, 41 sypačov s pluhmi nad štyri tony, 20 čelných samohybných rotačných kief či traktory na násyp soli. Nasadiť môže 100 ručných pracovníkov, havarijnú čatu, snežnú čatu.

Plány zásahov aktualizujú dvakrát denne na základe denných predpovedí počasia Slovenským hydrometeorologickým ústavom.

Sypače premiestnia na depá v blízkosti kopcov

„Ak sa očakáva silnejšie sneženie, sypače sú naložené a pripravené ešte pred vydaním ostrého pokynu, aby sa tak skrátil ich reakčný čas,“ konštatuje mesto s tým, že sypače premiestňujú na depá v blízkosti kopcov, aby sa ich čas potrebný k okamžitému zásahu skrátil a mohli sa vyhnúť napríklad dopravným zápcham. Pod kopcami tiež pripravujú inertný materiál, ktorý bude v prípade núdze slúžiť na podsyp uviaznutého autobusu.

„Komunálny podnik na túto sezónu obstaral 35 nových vozidiel a prebral starostlivosť aj o Staré Mesto,“ priblížil magistrát s tým, že zimnú údržbu tak bude zabezpečovať až v dvoch tretinách Bratislavy, a to na cestách I. a II. triedy, cyklotrasách, chodníkoch, námestiach v Starom Meste, Ružinove, Vrakuni, Podunajských Biskupiciach, Novom Meste, Vajnoroch, Rači, Sade Janka Kráľa a na Tyršovom nábreží.

Zodpovedá celkovo za 2,5 milióna metrov štvorcových ciest a viac ako 846-tisíc metrov štvorcových chodníkov, má tiež nonstop dispečing, havarijnú čatu a pripravených 1 029 ton posypového materiálu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav