Bratislavské letisko vybavilo v prvom polroku o tretinu viac pasažierov než vlani, charterom dominovala Antalya

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Záujem o leteckú dopravu naďalej rastie, postupne sa približuje k rekordnej úrovni pred pandémiou koronavírusu.

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave pribudlo v prvom polroku tohto roka 35 % cestujúcich oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

Zatiaľ najvyššia miera obnovy

Ich počet od začiatku tohto roka do konca júna dosiahol približne 669-tisíc. V porovnaní s prvou polovicou roka 2019 to znamená podiel 71 %, informovala v pondelok letisková spoločnosť.

Najväčšie slovenské letisko zároveň v júni vybavilo na príletoch a odletoch vyše 216-tisíc pasažierov. Dosiahlo tak zatiaľ najvyššiu mieru obnovy cestujúcich, keďže v porovnaní s júnom 2019 vybavilo už 92 % osôb.

V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022 ide o 27-percentný nárast. Jún je podľa spoločnosti zatiaľ najsilnejší mesiac v tomto roku. V porovnaní s májom vybavilo letisko v minulom mesiaci o 92-tisíc viac pasažierov, čo je nárast o 74 %.

„Je to pre nás obrovský signál, že ľudia majú záujem letieť z Bratislavy, ktorá má výhodu regionálnej blízkosti. Zároveň sa neustále snažíme prinášať cestujúcim viac destinácii, ako aj služieb v rámci letiska,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi.

Tisíce vzletov a pristátí

Od začiatku januára do konca júna letisko zaznamenalo takmer 12-tisíc vzletov a pristátí, pričom v samotnom júni viac ako 3-tisíc letov.

Podľa špecialistky pre vzťahy s verejnosťou na bratislavskom letisku Veroniky Tóthovej v pravidelnej doprave mali cestujúci v júni najväčší záujem o destinácie Londýn, Miláno – Bergamo, Alghero na ostrove Sardínia, Burgas a Malta.

„V charterovej doprave v júni výrazne dominovala turecká Antalya, za ňou nasledujú egyptská Hurghada a Monastir v Tunisku,“ dodala Tóthová. Najviac cestujúcich v júni prepravili leteckí dopravcovia Ryanair, Smartwings a Wizz Air.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Keketi
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika