Bratislavský kraj podpísal zmluvu s novým dopravcom, Slovak Lines nahradí spoločnosť Arriva

Arriva, autobus, MHD
Arriva nahradí od 15. novembra Slovak Lines. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 11. októbra, 12:28

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v pondelok 11. októbra podpísal zmluvu s novým regionálnym dopravcom v kraji spoločnosťou Arriva. Ten od 15. novembra nahradí Slovak Lines, ktorému sa skončí zmluva 14. novembra.

Predseda BSK Juraj Droba a generálny riaditeľ spoločnosti Arriva László Ivan na pondelkovej tlačovej konferencii oznámili, že podpísali zmluvu na 10 rokov v hodnote viac ako 300 miliónov eur.

Najnáročnejšia súťaž kraja

Ako uviedol župan Droba, súťaž na nového verejného dopravcu v kraji trvala 19 mesiacov a bola najnáročnejšou a najväčšou počas existencie BSK.

„Nový dopravca bude musieť splniť technické a prevádzková štandardy, ktoré prinesú zákazníkom lepšiu a vyššiu kvalitu cestovania,“ poznamenal a dodal, že pre cestujúcich sa zvýši kvalita a atraktivita verejnej hromadnej dopravy najmä vďaka novým moderným autobusom.

„Spoje budú na seba lepšie nadväzovať a zmenou postupne prejde aj vizuál autobusových zastávok či cestovné poriadky,“ doplnil s tým, že BSK tiež zlepší ekonomiku prevádzky a výrazne posilní svoje právomoci pri kontrole výkonov dopravcu.

Nízkopodlažné autobusy s klimatizáciou

Všetky autobusy budú nízkopodlažné, klimatizované, s bezplatným pripojením na WiFi a USB nabíjačkami. „BSK vyvinie všetko úsilie na to, aby prechod od súčasného poskytovateľa Slovak Lines prebehol čo najhladšie,“ uviedol Droba a dodal, že by boli radi, keby v autobusoch nového dopravcu pracovali vodiči, ktorí prejdú od pôvodného dopravcu.

„Rokujeme s obidvoma stranami o tom, aby podmienky pre vodičov zostali nezmenené a aby sa postupne vylepšovali. Vodičom garantujeme takú istú prácu ako doteraz,“ prisľúbil Droba s tým, že na pôde BSK vytvoria priestor na rokovania.

„Cieľom je, aby od 15. novembra bola zachovaná úroveň regionálnej dopravy ako doteraz, aby cestujúci prechod nepocítili s tým, že v budúcnosti sa budú podmienky zlepšovať,“ uzavrel.

Zastávky dostanú jednotný dizajn

Odborným garantom v procese verejného obstarávania bola Bratislavská integrovaná doprava (BID), ktorá zastrešuje organizáciu dopravy prostredníctvom Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK).

„Služby nového dopravcu budú súčasťou IDS BK. Bezodkladne po ukončení súťaže sme spustili všetky procesy potrebné k integrácii nového dopravcu Arriva Mobility Solution, ktorý od 15. novembra zabezpečí prímestskú dopravu na nasledujúcich 10 rokov,“ uviedla generálna riaditeľka BID Zuzana Horčíková.

Ako dodala, zmenou prejdú postupne všetky autobusové zastávky, ktoré dostanú jednotný dizajn IDS BK, zmenia sa tiež cestovné poriadky, budú zabezpečené nadväznosti liniek, zavedené expresné spoje zo všetkých regiónov do Bratislavy, a tiež nočné spoje. Presnosť a kvalitu dopravy bude monitorovať centrálny dispečing, ktorý bude mať kompetencie zabezpečovať posilovú dopravu v prípade potreby.

Vodičom ponúkajú férové podmienky

Arriva je nadnárodná spoločnosť, ktorá pôsobí v 14 krajinách Európy. „Na Slovensku pôsobíme od roku 2008, k dnešnému dňu v štyroch krajoch, od 15. novembra začíname v piatom, Bratislavskom kraji,“ poznamenal riaditeľ spoločnosti László Ivan. Bratislavský kraj má 600-tisíc obyvateľov a denne prichádza z regiónov do hlavného mesta 200-tisíc cestujúcich.

„Veríme, že zastavíme odliv cestujúcich z hromadnej dopravy a poskytneme vyšší štandard verejnej dopravy,“ dodal s tým, že Arriva začne v BSK minimálne so 120 novými autobusmi a postupne budú obnovovať vozidlový park tak, aby bol začiatkom mája 2022 úplne obnovený. Vyzval tiež vodičov Slovak Lines aby sa pripojil k novému dopravcovi s tým, že majú pre nich pripravené férové podmienky.

Predpokladaná hodnota zákazky na nového dopravcu BSK vrátane potenciálneho využitia všetkých opcií predstavovala 388,7 milióna eur. Spoločnosť Arriva Mobility Solutions ako víťaz súťaže predložila ponuku vo výške 334 039 143,16 eura, čo je o 54 miliónov menej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaLászló Ivan
Firmy a inštitúcie ArrivaSlovak Lines