V Bratislave otvorili novú autobusovú stanicu Nivy, smerujú sem už všetky linky (foto)

Nová autobusová stanica Nivy
Priestory novej Autobusovej stanice Nivy v bratislavskom komplexe Nivy na Mlynských nivách. Bratislava 30. september 2021. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 30. septembra, 14:38

Novú autobusovú stanicu Nivy v Bratislave vo štvrtok 30. septembra odovzdali verejnosti, presmerovali sem všetky linky, ktoré doteraz zastavovali na dočasnej stanici Bottova. „Teším sa, že budeme mať jednu z dvoch staníc v Bratislave na svetovej úrovni,“ povedal na štvrtkovom otvorení primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Ako dodal, Mlynské Nivy sú dôležitý dopravný uzol pre mestskú hromadnú dopravu (MHD).

„Priemerne tu cez pracovný deň za hodinu zastaví vozidlo MHD každých 45 sekúnd a prepravia vyše deväťtisíc ľudí za jednu hodinu. Za celý pracovný deň túto oblasť obsluhuje 11 liniek a dve nočné linky, čo je takmer 2-tisíc spojov,“ uviedol Vallo a dodal, že oceňuje rozšírenie chodníkov, bezpečnejšiu cyklotrasu a viac zelene, ktoré s novou stanicou pribudli.

Nechýba miestnosť pre mamičky

Spolu s otvorením novej stanice vo štvrtok spustili aj podzemný kruhový objazd, ktorý je vstupnou bránou do podzemného parkoviska, a automatizovanú cyklovežu pre 118 bicyklov. Chodci sa do centra Nivy dostanú tromi hlavnými vstupmi, z čoho jeden bude otvorený 24 hodín denne.

Na prvom podzemnom podlaží stanice sa nachádza 36 nástupísk, sedem výstupísk a 86 stojísk pre autobusy. Vďaka LED stene, deviatim LCD TV panelom a niekoľkým samoobslužným dotykovým kioskom majú cestujúci prehľad o príchodoch a odchodoch autobusov.

Využiť môžu aj informačné pulty, úschovňu batožiny, miestnosti na prebaľovanie a dojčenie, ale aj zónu s lavičkami, ktorá ponúka až 80 miest na sedenie. Priamo na podlaží s autobusovou stanicou sú k dispozícii obchody a služby rýchleho občerstvenia.

Parkovanie aj pre rezidentov

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba dúfa, že aj vďaka novej stanici začnú ľudia viac využívať verejnú dopravu. „Individuálnou automobilovou dopravou sa prepravuje 75 percent ľudí a 25 percent využíva prostriedky hromadnej dopravy,“ uviedol Droba.

Starosta Ružinova ocenil, že ľudia z okolia si po rokoch oddýchnu od stavebného ruchu. „Verím, že sa život v 500 bytoch a v okolí vráti do normálnejších koľají, vďaka tisícom parkovacích miest v novej budove sa zlepší situácia s dopravou a s parkovaním,“ poznamenal na sociálnej sieti.

Ako dodal, niekoľko desiatok parkovacích miest v garážach novej stanice by malo byť prednostne určených pre obyvateľov Páričkovej. „O detailoch ešte rokuje primátor Matúš Vallo so stavebníkom HB Reavis,“ doplnil.

Nechýba grilovacia zóna či komunitná záhrada

Samotná krytá autobusová stanica má plochu 30-tisíc metrov štvorcových, rozloha nákupného centra Nivy predstavuje 70-tisíc metrov štvorcových. Na verejne prístupnej zelenej streche centra sa nachádza 134 vzrastlých stromov, desiatky rastlín, ale aj bežecký okruh dlhý 550 metrov, dve workoutové cvičiská, grilovacia zóna či komunitná záhrada.

Stanicou denne prejde takmer 10-tisíc cestujúcich a 1 100 autobusov, pričom jej maximálna kapacita je v počte spojov až päťnásobná. Jej prevádzkovateľom bude najbližších 40 rokov spoločnosť Slovak Lines.

„Priestor autobusovej stanice je v podzemí, avšak je konštruovaný ako exteriérový priestor,“ uvádza dopravca s tým, že priestor bude celoročne vetraný výmenou vzduchu v objeme 60-tisíc metrov kubických za hodinu.

Termín otvorenia posúvala pandémia

Investor HB Reavis začal s budovaním centra Nivy 15. mája 2017 výkopovými prácami na mieste administratívnej budovy Nivy Tower. Približne o päť mesiacov začal aj s demolačnými prácami na vtedajšej starej autobusovej stanici.

Pôvodný termín dokončenia stanice bol avizovaný na jeseň 2020, z dôvodu pandémie developer tento termín posunul najskôr na jar 2021, neskôr na jeseň tohto roka. Investor zároveň pri stanici vybudoval bulvár Mlynské Nivy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaMatúš Vallo
Firmy a inštitúcie HB ReavisSlovak Lines