Bratislavský magistrát chce bezpečnejšie prepojenie centra mesta s nábrežím Dunaja, pribudne cyklopruh a ubudne áut

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklotrasa, bicykel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V Bratislave zriadia v úseku od Mosta SNP po Šafárikovo námestie v oboch smeroch vo vonkajšom jazdnom pruhu samostatný oddelený pruh pre cyklistov.

Zámerom je spraviť nábrežie dostupnejšie a bezpečnejšie pre chodcov a cyklistov. S prácami na obnove pruhu začnú v pondelok 7. augusta, potrvať by mali do začiatku septembra.

Frekventovaný úsek

Zmenu organizácie dopravy avizoval v tlačovej správe Peter Bubla z oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta.

Podľa magistrátu nie je prepojenie historického centra a nábrežia ideálne, chodci aj cyklisti musia prechádzať cez štvorprúdovú cestu.

Čoraz nebezpečnejší je aj frekventovaný úsek od Mosta SNP po Šafárikovo námestie, ktorý spolu zdieľajú chodci aj cyklisti.

„Kým po Most SNP v smere z Karlovej Vsi je šírka zdieľaného chodníka pre cyklistov a chodcov približne sedem metrov, od Mosta SNP sa táto šírka zužuje len na štyri metre, čo pre bezpečný pohyb chodcov aj cyklistov už jednoducho nestačí,“ vysvetľuje potrebu zmeny dopravy Bubla.

Autám zostane po jednom pruhu

V mieste zastávok MHD bude avizovaný cyklopruh vedený cez priestor zastávky. V niektorých úsekoch, najmä pri Šafárikovom námestí, pôjde o zmiešaný cyklopruh a buspruh v snahe minimalizovať dopad zmeny na MHD.

Bus pruhy budú doplnené aj na Dostojevského rade a tesne pred križovatkou pod Mostom SNP na Nábreží arm. gen. L. Svobodu v smere do centra.

Pre individuálnu automobilovú dopravu ostane v oboch smeroch zachovaný jeden jazdný pruh.

„Uvedomujeme si, že táto zmena bude mať dopad na individuálnu automobilovú dopravu a predpokladáme jej čiastočné utlmenie. Tým, ktorí cestu po nábreží používajú ako tranzit medzi východnou časťou Bratislavy a Ružinovom, odporúčame využívať obchvat cez Einsteinovú s použitím Mosta Apollo, ktorý je na rozdiel od nábrežia pre takúto tranzitnú dopravu dimenzovaný,“ radí Bubla.

Zmeny v križovatkách

S vyhradením cyklopruhu súvisia aj viaceré zmeny v križovatkách, o ktorých bude hlavné mesto ešte informovať.

„Som si vedomý, že táto zmena nemusí byť najmä pri jej spustení všeobecne populárna. Utlmenie tranzitu cez nábrežie a presmerovanie dopravy na cesty, ktoré sú na tranzit dimenzované je ale krok, ktorý neznamená veľkú obchádzku ani pre vodičky a vodičov. Nám všetkým však prinesie lepšie prepojenie centra a Dunaja a bezpečnejší priestor pre oddych, relax a prechádzky mestom,“ skonštatoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš ValloPeter Bubla