Dištančná a elektronická výučba v autoškolách skončila, na diaľku si neurobíte ani kvalifikačnú kartu vodiča

Vodič, šoférovanie
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Dištančná a elektronická výučba v autoškolách už nie je možná. Týka sa to aj kurzov na získanie kvalifikačnej karty vodiča, tie už takisto nebude možné absolvovať dištančne či formou e-learningu.

Platiť začali aj riadne lehoty trvania vodičských kurzov, teda maximálne 12 mesiacov. Ministerstvo dopravy SR na to upozornilo v súvislosti so skončením mimoriadnej situácie z dôvodu COVID-19 od 15. septembra.

Umožňovala to vyhláška

Ukončenie dištančnej a elektronickej výučby vo vodičských kurzoch a dištančnej výučby a e-learningu v kurzoch na kvalifikačnú kartu vodiča z dôvodu skončenia krízovej situácie sa týka ich úplného rozsahu.

Do odvolania mimoriadnej situácie tieto formy výučby umožňovali vyhláška ministerstva dopravy na základe zákona o autoškolách a zákon o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov v spojitosti s krízovou situáciou.

Vzhľadom k tomu, že začali platiť riadne lehoty trvania vodičských kurzov najviac 12 mesiacov, účastníkovi, ktorý začal vodičský kurz ešte pred 20. marcom 2020 a k 15. septembru 2023 tento kurz ešte neukončil, zostáva od tohto dátumu na jeho ukončenie zvyšok lehoty z neuplynutých 12 mesiacov.

Názorný príklad

„Ak kurz začal 15. marca 2020, tak do 20. marca 2020 uplynulo 5 dní z 365 dní, a keďže počas krízovej situácie lehota neplynula, tak od 15. septembra 2023 má na ukončenie kurzu ešte 360 dní,“ uviedlo príklad ministerstvo dopravy.

Frekventantovi, ktorý začal vodičský kurz od 20. marca 2020 alebo aj neskôr počas trvania krízovej situácie, tak 12-mesačná lehota trvania vodičského kurzu začína plynúť od ukončenia krízovej situácie od 15. septembra 2023.

„Teda frekventant má na ukončenie kurzu ešte 365 dní – 12 mesiacov,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravy SR