Jednodňová diaľničná známka je v druhom čítaní. Aká má byť jej cena?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diaľnica
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Motoristi by mali v druhom polroku tohto roka využívať aj jednodňovú diaľničnú známku. Túto novinku umožňuje návrh novely zákona o diaľničnej známke z dielne Ministerstva dopravy SR s navrhovanou účinnosťou od 1. júla tohto roka.

Poslanci ešte budú o tom rokovať v druhom čítaní, pri hlasovaní v stredu to odsúhlasili. Diaľničná známka s jednodňovou platnosťou má platiť do 24:00 určeného dňa. Navrhovaná cena tejto známky je 5,40 eura.

Ročná diaľničná známka skončí

Zároveň súčasná ročná diaľničná známka má skončiť. Dôvodom je, že už nemá popri 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie. Diaľničná známka s ročnou platnosťou uhradená na kalendárny rok 2024 bude platná do 31. januára 2025.

Naďalej zostanú zachované diaľničné známky s 30-dňovou a 10-dňovou platnosťou.

Úpravy v zákone o výbere mýta

Novela má čiastočne prevziať smernicu Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 24. februára 2022, pokiaľ ide o poplatky za používanie určitej dopravnej infraštruktúry vozidlami.

Cieľom návrhu sú popri zavedení možnosti úhrady jednodňovej diaľničnej známky aj úpravy v zákone o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií.

Postihy za neuhradené mýto

Napríklad za priestupok bude pokuta vo výške stopäťdesiatnásobku neuhradeného mýta, najviac však do výšky 1 050 eur.

V blokovom konaní bude vo výške stonásobku neuhradeného mýta, pričom výsledná suma sa zaokrúhli na celú sumu v eurách deliteľnú piatimi, najviac do výšky 700 eur.

Ak nie je možné určiť výšku neuhradeného mýta, uloží sa pokuta vo výške 700 eur. Za správny delikt sa uloží pokuta vo výške od 1 050 eur do 10 000 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentMinisterstvo dopravy SRRada EÚ