KDH vníma súťaž na odpredaj menšinových podielov štátu v spoločnostiach autobusovej dopravy ako skrytú privatizáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Zvolen, autobus

Ohlásenú súťaž na odpredaj menšinových podielov štátu v ôsmich spoločnostiach autobusovej dopravy považuje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) za skrytú privatizáciu. Ministra hospodárstva Karla Hirmana preto vyzýva, aby celý proces zastavil.

V opačnom prípade podľa hnutia štát nenávratne poškodí občanov a ide proti verejnému záujmu. Súťaž vyhlásil štátny MH Manažment začiatkom septembra.

Poškodenie záujmov a krajov

„Zásadne nesúhlasíme so zámerom odpredať zvyšné akcie dopravných spoločností SAD. Poškodzuje to národohospodárske záujmy i samosprávne kraje,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský. Zvyšné podiely SAD patria podľa hnutia občanom Slovenskej republiky, keďže sa z ich daní cez krajské samosprávy roky financovali a modernizovali.

„Odpredať takto majetok celej spoločnosti, ktorý plní strategickú funkciu pre obyvateľov, je vo vyspelej spoločnosti nepredstaviteľné,“ doplnil podpredseda KDH Igor Janckulík.

Mestské dopravné podniky

KDH zdôrazňuje, že ide o služby poskytované vo verejnom záujme, ktoré sú neodmysliteľné pre zabezpečenie mobility obyvateľstva.

Príkladom efektívne fungujúcich dopravných spoločností sú podľa Janckulíka mestské dopravné podniky. Mestá majú pod kontrolou náklady a výnosy spoločností a určenými nástrojmi vedia zabezpečiť spoločensko-ekonomickú efektívnosť dopravných služieb.

Postráženie verejnej služby

„Opakovane žiadame, aby boli zvyšné podiely bezplatne prevedené na samosprávne kraje ako objednávateľov výkonov v prímestskej autobusovej doprave. VÚC by tak mali väčšiu možnosť efektívne dohliadať na financovanie a riadenie verejnej dopravy a postrážiť tak dostupnú verejnú službu pre všetkých,“ vysvetlil Janckulík.

Kraje sa pritom môžu prihlásiť do vyhlásenej verejnej súťaže, ich súčasne rozpočtové možnosti a viaceré nákladné kompetencie im však podľa hnutia nedovoľujú kúpy podielov za niekoľko miliónov eur.

Spoločnosť MH Manažment vyhlásila verejnú súťaž na odpredaj svojich menšinových podielov v ôsmich spoločnostiach autobusovej dopravy začiatkom septembra. Ide o SAD Prešov, SAD Trenčín, SAD Žilina, eurobus, SAD Banská Bystrica, SAD Lučenec, SAD Zvolen a Slovak Lines. Štát v nich prostredníctvom MH Manažmentu vlastní menšinové podiely v rôznej výške od 30 % do 44 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor JanckulíkKarel HirmanMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMH manažmentSAD Banská BystricaSAD LučenecSAD PrešovSAD TrenčínSAD ŽilinaSAD ZvolenSlovak Lines