KDH vyzýva Sulíka, aby ukončil predaj podielov SAD. Zbavovanie sa majetku štátu hnutie prirovnalo k privatizácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autobusová doprava
KDH navrhuje, aby boli zvyšné podiely bezplatne prevedené na samosprávne kraje ako objednávateľov výkonov v prímestskej autobusovej doprave. Foto: SITA

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nepokračoval v predaji podielov SAD a zvyšné akcie dal župám. Ako upozorňuje mimoparlamentná strana, štátny MH Manažment síce získal predajom podielov viac ako 7,5 mil. eur, no táto cena podľa nej z dlhodobého hľadiska neodzrkadľuje strategicko-spoločenský a ekonomický význam dopravných podnikov pre samosprávy a občanov.

Problémy v doprave

„Navrhujeme, aby boli zvyšné podiely bezplatne prevedené na samosprávne kraje ako objednávateľov výkonov v prímestskej autobusovej doprave. VÚC by tak mali väčšiu možnosť efektívne dohliadať na financovanie a riadenie verejnej dopravy,“ uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík.

Tento fakt podľa neho potvrdzujú aj nedávne problémy v prímestskej doprave v Bratislavskom a Žilinskom kraji, kde by pri takomto efektívnom spôsobe riadenia vlastníctva nemuselo dôjsť k dopravným problémom.

Odpredaj podielov štátu v dopravných spoločnostiach vyzerá podľa strany KDH ako skrytá privatizácia. „Takýto spôsob odpredaja zvyšných akcií SAD nezohľadňuje potrebu zabezpečiť dopravnú obslužnosť v regiónoch,“ konštatuje Janckulík.

Odpredaj majetku

Spoločnosť MH Manažment už avizovala, že plánuje pokračovať v postupnom odpredaji svojho majetku a majetkových podielov. V rámci toho potvrdila, že sa pripravuje aj predaj ďalších podielov v spoločnostiach SAD.

„V minulom roku sme odpredali minoritné podiely v SAD Prievidza, Dunajská Streda a Humenné, na rok 2022 zatiaľ nemáme určené, ktorými konkrétne budeme pokračovať, pracujeme však na tom,“ uviedla manažérka marketingu spoločnosti Andrea Devánová.

MH Manažment je od roku 2016 nástupcom zrušeného Fondu národného majetku. Jeho 100 % akcionárom je Ministerstvo hospodárstva SR. Hlavnou úlohou firmy je spravovanie majetkových podielov štátu v asi 40 podnikoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea DevánováIgor JanckulíkRichard Sulík
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMH manažmentMH Ministerstvo hospodárstva SR