Mimoriadne opatrenia pre strategické investície podľa Ráža výrazne skrátia ich povoľovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VD GABČÍKOVO: Odovzdanie ľavej plavebnej komory
Minister dopravy Jozef Ráž. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície je potrebný na zrýchlenie ich prípravy, povoľovania a realizácie.

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) obhajuje potrebu tohto zákona neschopnosťou dostavať strategické investície a niektoré podstatné úseky diaľnic.

„Na Slovensku sme sa dostali do situácie, kedy viacero stavieb nevieme povoliť, tým pádom ich nevieme začať,“ upozornil s tým, že je to aj dôsledok toho, že preberané európske smernice vylepšujeme výrazne nad ich rámec.

Skrátenie povoľovacích procesov

Tento zákon má podľa ministra dopravy riešiť túto situáciu a výrazne skrátiť povoľovacie procesy pri investíciách, ktoré sa považujú za strategické. Ide najmä o diaľnice, železnice a vodné cesty.

„Rozširujeme transpozíciu smernice o koridoroch TEN-T o možnosti, kedy vláda môže za strategickú investíciu vyhlásiť aj inú stavbu, povedzme rekonštrukciu atómovej elektrárne, priehrady, výmenu turbín v Gabčíkove. Ideme zrýchliť a uľahčiť procesy pri investíciách, ktoré sú významné a strategické pre Slovensko,“ ubezpečil Ráž.

Minister priznal, že v tomto prípade nie je úplný konsenzus. Skrátené medzirezortné pripomienkovanie k návrhu zákona o strategických investíciách, trvajúce do 18. januára aj za účasti verejnosti, tretieho sektora, následne vyhodnotia a vysporiadajú sa s pripomienkami.

„Celý tím ministerstva dával veľký pozor na to, aby sme sa dikciou tohto zákona nedostali do konfliktu s ústavnými právami občanov, aby sme zabezpečili alebo nedotkli sa účasti verejnosti na povoľovacích procesoch,“ priblížil minister.

Ako dodal, tam, kde sa snažili lehoty skrátiť, tak ich skracovali len na strane štátu. Navrhnuté opatrenia podľa neho umožnia štátu zrýchľovať procesy.

Výhrady mimovládnych organizácií

K návrhu zákona o strategických investíciách majú veľké výhrady mimovládne organizácie. Ako už v stredu informovali, podľa nich významne zasahuje do vlastníckych práv. Tvrdia, že je nedemokratický, neústavný a zásadne obmedzuje kompetencie samospráv, keďže umožňuje realizovať investície aj v rozpore s ich územnými plánmi.

Navrhovaný zákon podľa mimovládok obsahuje toľko hrubých zásahov do práv občanov, že ho žiadajú stiahnuť a celý prepracovať. Z tohto dôvodu 25 mimovládnych organizácií a iniciatív začalo k zákonu zber podpisov pod hromadnú pripomienku.

Uviedli, že na skrátené pripomienkovanie nebol dôvod a lehota sedem pracovných dní na to nie je dostatočná. Dodali, že podstatná časť návrhu zákona sa venuje novej úprave strategických investícií, pričom je zmätočná, duplicitná a ústavne problematická.

Nebezpečný mocenský koktail

Napríklad Transparency International Slovensko označila za problém to, že strategické investície, pri ktorých prichádza k bezprecedentným zásahom do práv samospráv aj občanov, ministerstvo vymedzuje veľmi vágne a tak sa pod ne zmestí prakticky čokoľvek.

„Už počas prípravných a prieskumných prác pritom bude možné vstupovať na pozemky občanov a meniť ich. Obmedzovať sa budú možnosti ľudí pri vyvlastňovaní a štátne zásahy aj oklieštia či vylúčia aj náhradu za spôsobené škody,“ uviedla na sociálnej sieti mimovládka.

Spolu so zmenami, ktoré zákon prináša do verejného obstarávania a štruktúr Úradu pre verejné obstarávanie, ide podľa nej o ďalší nebezpečný mocenský koktail bez jasne pomenovaných dopadov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SMER-SDTIS Transparency International SlovenskoÚradu pre verejné obstarávanie (ÚVO)