Nové mýtne sadzby môžu zvýšiť ceny výrobkov a potravín do 10 percent. ČESMAD vyzýva vládu, aby konala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol Piešťanský
Prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia žiada vládu, aby sa zaoberala európskou smernicou o mýte. Nové mýtne sadzby, ktoré zavedie zmena európskej legislatívy, podľa organizácie spôsobia rapídne zvýšenie cien výrobkov a potravín. Tie by sa pre nárast nákladov na prepravu mohli zvýšiť do 10 %.

Združenie autodopravcov o tom v utorok informovalo s tým, že nejde len o dopravný, ale najmä celospoločenský problém.

Na občanov to bude mať vážny dopad

Prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský upozornil, že dôsledkom zvýšeného mýta bude logicky aj zvyšovanie cien prepráv, a teda aj potravín, poľnohospodárskych produktov a podobne.

„Vyzývame vládu, aby riešila túto problematiku, pretože ide z nášho pohľadu o celospoločenský problém s vážnym dopadom na obyvateľov Slovenska,“ uviedol Piešťanský.

Ak podľa neho dopravcovia nemajú preniesť celé zvýšenie mýtnych sadzieb do cien produktov, vláda by mala nájsť kompenzačné mechanizmy pre dopravcov.

„Inak sa môžeme pripraviť na zdražovanie, a to na úrovni možno až 10 %,“ tvrdí šéf združenia cestných dopravcov.

Treba okamžite zintenzívniť kontroly

ČESMAD Slovakia zároveň poukázal na mnoho prípadov nelegálneho podnikania zahraničných dopravcov, ktorí profitujú zo zrušenia tzv. povoleniek medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Štátne orgány by preto podľa združenia mali okamžite zintenzívniť kontroly.

„Tí, ktorí pravidlá dodržiavajú, momentálne odchádzajú ako porazení. Našu aktivitu v žiadnom prípade netreba brať ako kroky namierené proti ukrajinským dopravcom. My len žiadame o zabezpečenie férovej konkurencie,“ dodal Piešťanský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Piešťanský
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcov