Poľskí dopravcovia začínajú blokovať kľúčové hraničné priechody s Ukrajinou, dôvodov je viacero

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štrajk autodopravcov UNAS
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľskí dopravcovia začínajú v pondelok popoludní blokovať tri kľúčové poľsko-ukrajinské hraničné priechody – Dorohusk – Jagodzin, Korczowa – Krakowiec a Chrebenne – Rawa Ruska.

Zdržania na hraničných priechodoch

Tí, ktorí budú chcieť prechádzať cez tieto hraničné miesta, by sa mali pripraviť na výrazné zdržania. Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia o tom informovalo s tým, že s rovnakým dôvodom, ktorý trápi poľských kolegov, sa stretávajú tiež.

Ide o výrazný nárast počtu prepráv ukrajinských dopravných firiem v rámci krajín Európskej únie. Ten umožnilo uvoľnenie pravidiel a podmienok pre ukrajinských dopravcov po začatí vojenskej agresie Ruska voči nášmu susedovi,“ uviedol hovorca ČESMAD Slovakia Roman Kment.

Zvýhodnenie ukrajinských dopravcov

Ako pokračoval, ukrajinskí dopravcovia vďaka tomu, že nie sú z členskej krajiny EÚ, nemusia spĺňať mnohé prísne harmonizované podmienky ako dopravcovia z EÚ. Súčasná situácia tak nahráva nerovnosti na trhu a zvýhodňovaniu zahraničných dopravcov.

ČESMAD Slovakia opakovane žiadal, aby boli zavedené naspäť pravidlá podľa medzištátnych zmlúv a vykonávali sa kontroly udelených povolení pre komerčné prepravy,“ priblížil Kment. Združenie zdôrazňuje, že sa to netýka humanitárnych a charitatívnych prepráv, ani dodávok pomoci Ukrajine v oblasti bezpečnosti a ochrany obyvateľstva, ktoré problém pre komerčný dopravný trh nepredstavujú.

Jednoznačne ale odmietame zneužívanie udelených výnimiek na komerčné prepravy,“ upozornil zástupca slovenských cestných dopravcov.

Podľa nich nemalým problémom na hraniciach s Ukrajinou je tiež rezervačný systém pre dopravcov, kde sú viac zvýhodňovaní ukrajinskí dopravcovia oproti dopravcom z EÚ, ktorí musia čakať dlhšie na hraniciach. ČESMAD Slovakia je v kontakte so združeniami dopravcov z okolitých krajín, s Medzinárodnou úniou cestnej dopravy (IRU) a je pripravený v koordinácii s nimi aj pritvrdiť svoje kroky, aby slovenskí dopravcovia neťahali za kratší koniec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Kment
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovMedzinárodná únia cestnej dopravy IRU