Poľskí poľnohospodári po dohode s vládou ukončili blokádu hraničného priechodu s Ukrajinou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamión
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľskí poľnohospodári, ktorí blokovali priechod Medyka na hranici s Ukrajinou, ukončili protest po tom, ako s vládou dosiahli dohodu spĺňajúcu ich požiadavky.

Akceptovali požiadavky poľnohospodárov

Poľská tlačová agentúra PAP informovala, že minister poľnohospodárstva Czesław Siekierski podpísal dokument v sobotu so farmárskou skupinou Podvedená Dedina a líderkou Podkarpatského vojvodstva, ktoré susedí s Ukrajinou, Teresou Kubas-Hul.

V dohode sa uvádza, že minister poľnohospodárstva akceptoval požiadavky poľnohospodárov, ktorí žiadali dotáciu na produkciu kukurice vo výške 1 miliardy poľských zlotých, nižšiu poľnohospodársku daň a preferenčné pôžičky na likviditu, uviedla PAP. Požiadavky implementujú po ukončení legislatívneho procesu a získaní potrebných súhlasov od Európskej únie.

Ohrozili prílev pomoci pre Ukrajinu

Nespokojnosť farmárov bola jedným z problémov, ktorým čelí nová vláda premiéra Donalda Tuska, ktorá chce podporovať Kyjev a zároveň riešiť požiadavky poľnohospodárov a dopravcov, ktorých živobytiu uškodila vojna na Ukrajine.

Poľnohospodári a dopravcovia začali protesty blokádou hraničných priechodov s Ukrajinou v novembri, čo ohrozilo prílev niektorej pomoci pre Ukrajinu. Farmári sa sťažujú, že dovoz ukrajinských potravín spôsobil pokles cien, čo poškodzuje ich príjmy, zatiaľ čo kamionisti tvrdia, že ukrajinskí kolegovia oslabujú ich obchod.

Dopravcovia pokračujú v protestoch a vytvárajú na niekoľkých hraničných priechodoch mnohokilometrové rady.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Tusk
Firmy a inštitúcie EU Európska únia