Štátne železnice posilňujú vybrané vlaky a rýchliky, pre bezpečnosť cestujúcich pridávajú vozne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZSSK, vlaky
Foto: ilustračné, Sita

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od 29. apríla posilňuje vybrané rýchliky, regionálne rýchliky a regionálne expresy o ďalšie vozne. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť ľuďom v čase pandémie nového koronavírusu lepšie podmienky na bezpečnú prepravu vlakom.

Vyšší počet vozňov

„Vďaka vyššiemu počtu vozňov bude vo vlakoch národného dopravcu dostatok miesta, aby mohli byť dodržané bezpečné odstupy medzi jednotlivými cestujúcimi,“ informoval v stredu agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Od stredy 29. apríla 2020 bude celkom 44 kľúčových vlakových spojení posilnených spravidla o jeden vozeň, vybrané vlaky budú v najvyťaženejšie dni posilnené o dva až tri vozne.

Napríklad Vlak R 611 Fixinela, ktorý je z pohľadu kapacity jedným z najviac využívaných vlakov diaľkovej dopravy, bude disponovať dvoma vozňami navyše počas štvrtkov a piatkov.

V nedeľu vypravia o tri vozne viac

Vlak R 610 Považan bude mať v nedeľu o tri vozne naviac. „Zároveň platí, že vlaky budú posilnené pred predĺženými víkendmi a po ich skončení – sviatky 1. mája a 8. mája pripadajú tento rok na piatok,“ ozrejmil Kováč.

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

Viac k téme koronavírus

Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá – rušne, vozne, vlakové súpravy. Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia.

ZSSK od 8. marca 2020 realizuje priemerne 1 542 vlakov denne, z toho 238 diaľkových vlakov a 1304 regionálnych a prímestských spojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko