Prezidentka Čaputová odobrila podporu nových leteckých liniek, Košice môžu mať spojenie s Göteborgom aj Bratislavou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo dopravy SR chce uľahčiť pre leteckých dopravcov vykonávanie pravidelných a priamych letov napríklad na plánovanej linke Göteborg – Košice.

Obnovenie domáceho leteckého spojenia

Ide o záväzok Slovenska k švédskej automobilke Volvo, ktorá má v Göteborgu centrálu a vybuduje závod pri Košiciach. Uvažuje sa aj o podpore obnovenia domáceho leteckého spojenia medzi Bratislavou a Košicami.

Umožní to od 1. februára účinná novela zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novela do zákona dopĺňa možnosť poskytnúť príspevok v civilnom letectve z rozpočtovej kapitoly ministerstva dopravy, vyššieho územného celku alebo obce.

Príspevok letiskám od ministerstva

A to na podporu vykonávania pravidelnej obchodnej leteckej dopravy medzi letiskami a letiskom na území iného štátu. Na podporu nových leteckých spojení formou príspevku v civilnom letectve, ako minimálnu pomoc alebo štátnu pomoc, predpokladá štát v tomto roku vynaložiť predbežne 1,2 milióna eur, v ďalších dvoch rokoch viac ako milión eur.

Ministerstvo dopravy môže v súčasnosti poskytovať príspevok letiskám na bezpečnostnú ochranu, výkon záchranných a hasičských služieb, ako aj na prevádzku letiskovej infraštruktúry a investície do nej, či na vybavenie letov oslobodených od odplát. Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) už potvrdil, že vyhlásia výzvu s podporou na zriadenie najprv dvoch spomínaných leteckých liniek.

„V prvom rade si treba pod tým predstaviť možnosť Slovenska finančne podporiť akékoľvek linky, ktoré sú v rámci letísk na Slovensku, a takisto akúkoľvek linku medzi iným štátom a SR,“ poznamenal k zmenám v zákone o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve Ráž.

Pravidlá Európskej únie

Poskytnutie príspevku pre leteckých dopravcov na začatie prevádzkovania leteckého spojenia musí byť podľa ministra v súlade s pravidlami Európskej únie v oblasti štátnej pomoci, keďže letecká doprava je plne liberalizovaná. Podľa usmernenia o štátnej pomoci pre letiská a letecké spoločnosti pomoc na začatie činnosti pre leteckého dopravcu môže pokryť až 50 % letiskových poplatkov týkajúcich sa trasy maximálne počas troch rokov.

„Oprávnené náklady sú letiskové poplatky, ktoré vznikli v súvislosti s trasou,“ priblížil už skôr Ráž.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž mlZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMinisterstvo dopravy SRSmer - SSDVolvo