Prímestské autobusy v Trnavskom kraji začnú jazdiť v zónach, ceny sa navýšia a pribudnú aj predplatné lístky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Arriva Trnava

Trnavský samosprávny kraj zavádza od 1. januára 2023 v prímestskej autobusovej doprave zónové členenie kraja a možnosť kúpiť si predplatné cestovné lístky. Tie budú pre pravidelných cestujúcich cenovo výrazne výhodnejšie oproti lístkom na jednotlivé cesty. Súčasne s ich zavedením príde aj k navýšeniu cien jednorazových cestovných lístkov platených v hotovosti o 20 percent.

Online predplatné lístky

Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja s tým, že všetky dôležité informácie pre cestujúcich sú dostupné na novej webovej stránke www.cestujlahko.sk.

Od 1. januára 2023 si budú môcť držitelia dopravných čipových kariet kúpiť predplatné cestovné lístky online. Z nového župného webu budú presmerovaní do e-shopov dopravcov ARRIVA Trnava, SAD Dunajská Streda alebo SKAND Skalica. Opakovaný nákup lístkov bude okrem e-shopu možný aj priamo u vodiča autobusu.

Konkrétna tarifná zóna

V prípade záujmu o vybavenie novej čipovej karty je potrebné navštíviť predajné miesta dopravcov, v ktorých bude tiež možný nákup predplatných cestovných lístkov (PCL).

Časová platnosť lístkov je stanovená na 7, 30, 90 alebo 365 dní. Cestujúci si na novom webe môžu vyhľadať zaradenie svojej zastávky do konkrétnej tarifnej zóny. V e-shopoch dopravcov bude možné vyhľadať potrebné zóny podľa zastávok. Vďaka tomu si nakupujúci vyberú najvýhodnejší lístok. V ponuke bude základný a zľavnený PCL.

Prenosný PCL

Ďalším druhom je prenosný PCL, ktorý nie je viazaný na konkrétneho cestujúceho, a teda je vhodný pre rodinné alebo pracovné kolektívy. K dispozícii bude aj celosieťový lístok, na ktorý bude možné cestovať neobmedzene na všetkých linkách. V prvom roku od uvedenia zmien poskytne župa ako objednávateľ výkonov v prímestskej autobusovej doprave zľavy na celosieťové lístky.

V tomto období bude dostupný aj 180-dňový predplatný lístok pre študentov za špeciálnu cenu. Pri nákupe celosieťového študentského PCL ušetria cestujúci tretinu nákladov.

Navýšenie cien

Súčasne so zavedením PCL dôjde aj k navýšeniu cien jednorazových cestovných lístkov platených v hotovosti o 20 percent. Tarifa bola naposledy zvyšovaná v roku 2011, teda pred viac ako 11 rokmi, v dôsledku čoho ceny lístkov už dávno nezodpovedajú nákladom na zabezpečovanie prímestskej autobusovej dopravy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Arriva TrnavaSAD Dunajská StredaSKAND SkalicaTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)